Każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę może skorzystać nie tylko z urlopu wypoczynkowego czy urlopu na opiekę nad dzieckiem, ale także z urlopu okolicznościowego. Urlop ten musi być potraktowany przez pracodawcę jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Kiedy można skorzystać z takiego urlopu? Poznaj szczegóły.
Urlop okolicznościowy: Dla kogo?
Zasadniczo, nieobecność pracownika w pracy może zostać uznana za usprawiedliwioną, jeśli wynika ze zdarzeń lub okoliczności przewidzianych w przepisach prawa pracy, które uniemożliwiają mu stawienie się w miejscu pracy i wykonywanie obowiązków. Dopuszcza się również inne sytuacje zgłoszone przez pracownika, o ile pracodawca uzna je za uzasadnione powody nieobecności.
Urlop okolicznościowy co do zasady przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Wymiar takiego urlopu zależy od przyczyny wzięcia wolnego. Może on wynosić od jednego do dwóch dni.
Jeden dzień urlopu okolicznościowego
Pracodawca przyzna pracownikowi jeden dzień urlopu okolicznościowego w sytuacji:
- ślubu dziecka,
- śmierci i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka,
- śmierci i pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Dwa dni urlopu okolicznościowego
Na dwa dni urlopu okolicznościowego można natomiast liczyć w przypadku:
- ślubu,
- narodzin dziecka,
- śmierci i pogrzebu małżonka,
- śmierci i pogrzebu dziecka,
- śmierci i pogrzebu ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Czy urlop okolicznościowy jest płatny?
Urlop okolicznościowy, podobnie jak urlop wypoczynkowy, jest w pełni płatny. Skorzystanie z tego urlopu możliwe jest wyłącznie po złożeniu wniosku u pracodawcy o przyznanie takiego urlopu.
Urlop można wykorzystać jedynie w roku kalendarzowym, w którym zaistniała okoliczność uprawniająca do urlopu. Niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok.
Za niewykorzystany w danym roku urlop okolicznościowy nie przysługuje też ekwiwalent pieniężny.
Kiedy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?
Wniosek o urlop okolicznościowy najlepiej złożyć na kilka dni przed datą danego wydarzenia (np. ślub).
Jednak w przypadku sytuacji, których nie dało się przewidzieć (np. śmierć bliskiej osoby), konieczne jest zawiadomienie pracodawcy najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.