Zmiana czasu z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Okazuje się, że niektórzy pracownicy będą mogli liczyć na dodatkowy zarobek.
Zbliża się zmiana czasu
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegarków będziemy przestawiać o 1 godzinę do tyłu (z 3:00 na 2:00).
Dodatek do wynagrodzenia dla pracowników
W związku z przestawianiem czasu, pracownicy nocnych zmian będą zobowiązani do przepracowania jednej godziny więcej.
Przekroczenie dobowej normy obowiązków zawodowych wiąże się z koniecznością wypłaty dodatku (w większym wymiarze niż standardowa stawka).
Pracownik będący na nocnej zmianie w trakcie zmiany czasu z letniego na zimowy, oprócz standardowej stawki godzinowej za dodatkową przepracowaną godzinę, otrzyma także dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia (jeśli nadliczbowe godziny przypadają w nocy, w niedziele i święta – o ile te nie są dla niego dniami pracy, które ustalono wcześniej w grafiku). W dni powszednie dodatek wynosi 50% wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 80 Kodeksu Pracy, za dodatkową godzinę pracy w związku ze zmianą czasu letniego na zimowy przysługuje odbiór czasu wolnego lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, jeśli pracownik:
-
wykonywał swoje obowiązki w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele i święta niebędące dla niego dniami pracy według wcześniej ustalonego grafiku lub dniu wolnym, który został wcześniej udzielony w ramach rekompensaty za niedzielę lub święto.
Biorąc pod uwagę te przepisy, pracownik pracujący w nocy z 26 na 27 października otrzyma dodatkowo 100 procent swojego wynagrodzenia, chyba że pracownikowi zostanie udzielony czas wolny w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.
Co o zmianie czasu sądzą Europejczycy?
W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła badania. Europejczycy pytani byli o stosunek do zmian czasu. Okazuje się, że ponad 80% pytanych osób chciałoby zniesienia zmian czasowych. W badaniach wzięło udział 4,6 mln osób.
Polacy preferują czas letni środkowoeuropejski
Z badania CBOS z marca 2019 r. wynika, że przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych - 78,3%. Za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2%. Badania wśród Polaków były przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.