Polacy będą pracować do 67. roku życia? Prezes ZUS o potrzebie zmian w systemie emerytalnym

Martyna P.
Prawo
18.10.2024 8:48
Polacy będą pracować do 67. roku życia? Prezes ZUS o potrzebie zmian w systemie emerytalnym

Prezes ZUS wypowiedział się na temat wieku emerytalnego w Polsce. Mężczyzna widzi potrzebę zmian w tym zakresie.

Polacy będą pracować do 67 lat? 

Warto przypomnieć, że od 2012 do 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet, jak i dla mężczyzn wynosił 67 lat. Następnie partia PiS wprowadziła zmiany, które obowiązują do dziś. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, mężczyźni mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat.

Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielił wywiadu dla portalu „Fakt”.

Mężczyzna uważa, że podniesienie wieku emerytalnego ma ekonomiczne uzasadnienie i jest nadal dużym wyzwaniem dla Polski.

Twierdzi, że dyskusja o podniesieniu wieku emerytalnego w Polsce jest potrzebna z uwagi na fakt wydłużającego się życia. Chce przekazać rodakom, że dłuższe życie związane jest z dłuższą aktywnością zawodową.

"[…] Kobieta dzisiaj odchodzi w 60. roku życia na emeryturę, żyje na niej jeszcze średnio 22 lata. Jeśli pracowała od 23. roku życia, skończyła studia, to ma bardzo małą sumę składek zebranych na koncie” - wyjaśnił prezes ZUS Zbigniew Derdziuk (wywiad dla Faktu). 

Zbigniew Derdziuk dodał, że wiek emerytalny został niegdyś podniesiony z uzasadnionych powodów, a później obniżony, co nie było właściwą decyzją. Obecnie kwestia ta leży w gestii polityków i nie wydaje się, aby ktoś chciał poważnie ją rozważać. Niemniej jednak, nie oznacza to, że nie powinniśmy o tym mówić, edukować społeczeństwa i przygotowywać przyszłe pokolenia. W obliczu wydłużającej się długości życia, warto dostosować okres aktywności zawodowej, czas płacenia składek oraz pobierania świadczeń. Ważne jest także budowanie świadomości o dodatkowych możliwościach oszczędzania na przyszłość.

Zdjęcie Polacy będą pracować do 67. roku życia? Prezes ZUS o potrzebie zmian w systemie emerytalnym #1

Wiek emerytalny Polek jest najniższy w Europie 

Do sprawy odniosła się również ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla Onetu. Kobieta zakomunikowała, że w przyszłości konieczne może okazać się podniesienie wieku emerytalnego. Pani minister przypomniała, że wiek emerytalny polskich kobiet jest najniższy w Europie. Podkreśliła jednak, że na tą chwilę kluczowe jest zadbanie o bodźce ekonomiczne seniorów.

Ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz kilkukrotnie zaznaczyła, że obecny rząd nie planuje zmian w zakresie wieku emerytalnego Polaków.

Czesi zdecydowali się na podniesienie wieku emerytalnego 

Obecnie wiek emerytalny w Czechach wynosi 65 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zgodnie z zapowiedziami czeskiego rządu, w najbliższych latach zostanie on stopniowo podnoszony, aż osiągnie docelowy poziom 67 lat. Reforma zakłada, że wiek emerytalny będzie powiązany ze średnią długością życia, co oznacza, że będzie rosnąć o około jeden miesiąc rocznie. Planowane zmiany mają dotyczyć osób urodzonych po 1995 roku, które na emeryturę przejdą najwcześniej w wieku 66 lat. Docelowy wiek 67 lat ma zostać osiągnięty około 2050 roku.

Kluczowe Punkty
  • Prezes ZUS mówi o potrzebie zmian w wieku emerytalnym w Polsce.
  • Wiek emerytalny w Polsce był podwyższony do 67 lat, ale obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
  • Zbigniew Derdziuk uważa, że podniesienie wieku emerytalnego ma ekonomiczne uzasadnienie.
  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stwierdza, że wiek emerytalny polskich kobiet jest najniższy w Europie.
  • Czesi planują stopniowe podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną