Okres jesienny dla wielu Polaków to również czas, w którym mogą realizować swoją pasję, jaką jest zbieranie grzybów w lesie. O tej porze roku w sieci roi się od zdjęć dumnych grzybiarzy, chwalących się swoimi zbiorami. Czasem jednak “wyścig” o najokazalsze zdobycze przybiera nieco dziwną formę. Lasy Państwowe postanowiły się odnieść do nietypowych karteczek w lasach.
Karteczki z “rezerwacją” rosnących grzybów
Od jakiegoś czasu w sieci można natrafić na zdjęcia od osób, które napotkały podczas zbierania grzybów nietypowe karteczki.
Otóż przy najbardziej okazałych sztukach rosnących grzybów można było natrafić na kartkę z napisem np. “Rezerwacja. Proszę nie zbierać”.
Jak łatwo się domyśleć, obrazki te szybko przyciągnęły uwagę internautów, a do całej sprawy odnosiły się nawet Lasy Państwowe na swoim Facebooku. Wyjaśniły kwestię rezerwowania grzybów w lasach i określiły swoje jasne stanowisko oraz stan prawny.
Czy w lesie można rezerwować rosnące grzyby?
Po niemałej aferze, która wystąpiła w sieci po opublikowaniu zdjęć z karteczką “rezerwacja”, do dyskusji na ten temat włączyły się nawet Lasy Państwowe.
Na swoim profilu na Facebooku opublikowali post, w którym postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czy grzyba w lesie można tak po prostu zarezerwować.
Szanowni Państwo, rozwiewamy wątpliwości!
Lasy Państwowe nie prowadzą rezerwacji grzybów. Każdy grzyb czeka na pierwszego znalazcę.
Jesteśmy pewni, że wystarczy dla każdego. - czytamy na profilu Lasy Państwowe.
To oznacza, że kartkę z “rezerwacją” powinniśmy po prostu zignorować. Warto też pamiętać, że z racji tego, iż temat stał się ostatnio dość głośny, część grzybiarzy dla żartu może zostawiać takie kartki.
Nie wiesz, czy grzyb jest jadalny?
W przypadku, kiedy nie mamy stuprocentowej pewności, czy grzyb jest jadalny, nie powinniśmy zrywać i po prostu zostawić go w lesie.
Innym rozwiązaniem, wymagającym więcej zachodu, jest udanie się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie grzyboznawca bezpłatnie pomoże określić gatunek.
Grzyboznawcy lub osoby przeszkolone w tej dziedzinie, pracujące w Sanepidzie, mogą pomóc w rozpoznaniu gatunku grzyba i określeniu, czy jest on jadalny, niejadalny, trujący, czy może potencjalnie niebezpieczny. Usługa ta jest szczególnie istotna w sezonie grzybobrania, kiedy rośnie ryzyko spożycia trujących gatunków grzybów.
Warto jednak wcześniej zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby upewnić się, w jakich godzinach i dniach takie porady są dostępne.