Obowiązek płacenia abonamentu RTV obowiązuje każdego, kto posiada telewizor lub radio. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pewne grupy osób są bowiem zwolnione z tej opłaty. Teraz jednak się okazuje, że część z nich, pomimo przepisów i tak będzie musiała zapłacić.
Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?
Zgodnie z obowiązującą ustawą, abonamentu RTV nie muszą płacić między innymi osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby z I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Zwolnione warunkowo z abonamentu są też osoby, które ukończyły 60 lat, mają prawo do emerytury, jednak ich emerytura nie wynosi więcej niż 50 procent przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Taka możliwość może jednak ulec zmianie w przypadku wdów i wdowców.
Część wdów i wdowców zacznie płacić abonament RTV?
Jeżeli wdowa lub wdowiec zrezygnuje z niższej emerytury na rzecz renty rodzinnej po zmarłym (tzw. renta wdowia), to jej status się zmieni i nie znajdzie się już w katalogu osób zwolnionych z abonamentu RTV.
Okaże się więc, że z dnia na dzień seniorzy znajdujący się w takiej sytuacji będą musiały zacząć płacić abonament RTV.
Kiedy przedawnia się niezapłacony abonament?
Każda osoba posiadająca telewizor lub radio ma obowiązek zarejestrować ten sprzęt i opłacać abonament RTV. Dziś wynosi on 27,30 zł miesięcznie.
Jeśli jednak ktoś z jakiegoś powodu przestanie opłacać abonament, to Poczta Polska ma pięć lat na wyegzekwowanie opłat. Często zdarza się bowiem, że osoba na przykład się wyprowadzi i przestaje opłacać abonament RTV, ale jednocześnie zapomni wyrejestrować odbiornik. Wtedy zobowiązanie mimo wszystko jest naliczane.
Po tym czasie zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się.
Pełna lista osób zwolnionych z abonamentu RTV
Uprawnieni do zwolnienia z opłat abonamentowych:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. - informuje gov.pl.