Pracowni będą mieć powód do zadowolenia. Propozycje nowych przepisów mogą przynieść korzystne zmiany związane ze spóźnioną pensją.
Odsetki za spóźnioną pensję
Sprawę przybliżył „Dziennik Gazeta Prawna”. Do wykazu prac legislacyjnych został wpisany projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wraz z nim w życie ma wejść nowy przepis związany z odsetkami za nieterminowe wypłacanie należnych pracownikom wynagrodzeń.
Nowe przepisy sprawiłyby, że odsetki za spóźnione wynagrodzenie wypłacane byłyby AUTOMATYCZNIE.
Odsetki będą wyższe!?
Ponadto projekt nowych przepisów zakłada, że odsetki za nieterminowe wypłacanie należnych pracownikom wynagrodzeń mają być znacznie wyższe.
Przypomnijmy, że w projekcie wyborczym lewicy znajdował się zapis o tym, aby obowiązkowo i automatycznie naliczane odsetki za opóźnienia w wypłatach pensji wynosiły 0,5% miesięcznych zarobków.
Jeśli propozycja ta uzyskałaby poparcie, wówczas pracodawcy musieliby płacić 16 razy więcej niż obecnie.
Analizując propozycję przedstawicieli Lewicy - przy wynagrodzeniu 4600 złotych półroczne odsetki wyniosą około 4200 złotych. Ustawowo byłoby to około 260 złotych. Dane takie przedstawił dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.
Jak jest obecnie?
Art. 481. Kodeks cywilny [Odsetki za opóźnienie] § 1.
"Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi".
Przypomnijmy, że obecnie odsetki za spóźnioną pensję przyznawane są pracownikowi na jego żądanie – często jest to proces sądowy.
Odsetki za opóźnienie należne, na podstawie art. 481 § 2 kodeksu cywilnego wynoszą w 2024 roku 11,25% w skali roku. Stawka ta obowiązuje od 5 października 2023 roku.