Już od przyszłego roku w segregacji śmieci zajdą niemałe zmiany. W życie ma wejść bowiem system kaucyjny, a odpady rozbiórkowe i budowlane będziemy dzielić na sześć różnych frakcji. Zmiany w ustawie o odpadach pojawią się już 1 stycznia 2025 roku.
Zmiany w segregacji odpadów
Od 1 stycznia 2025 roku odpady rozbiórkowe i budowlane będą dzielone na sześć różnych frakcji. Obecnie dzielimy je na cztery (papier, szkło, plastik, metal).
Po zmianie przepisów odpady będą musiały być podzielone na:
- Szkło
- Metal
- Drewno
- Gips
- Tworzywa sztuczne
- Odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Co zrobić w przypadku remontu?
Osoby, które wykonują samodzielnie prace budowlane lub remontowe będą miały możliwość zamówienia specjalnego kontenera do segregowania odpadów.
Natomiast firmy budowlane będą segregować odpady rozbiórkowe samodzielnie lub będą mieć możliwość zlecenia tego firmie zewnętrznej.
Obowiązek segregacji tekstyliów
Od przyszłego roku zajdą też zmiany w zbiórce i segregacji tekstyliów. W Polsce już istnieje 570 działających punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-ach). Mają one zostać zmodernizowane, a oprócz tego powstanie 814 nowych PSZOK-ów.
System kaucyjny w Polsce
Nowością będzie także system kaucyjny.
W przypadku jednorazowych butelek plastikowych o pojemności do 3 litrów i puszek metalowych do ich ceny zostanie doliczone 50 gr.
Natomiast do butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra doliczony zostanie 1 zł.
Po zużyciu produktu kaucję będzie można odzyskać zwracając opakowanie w dowolnym sklepie o powierzchni większej niż 200 mkw.
Jakie są kary za brak segregacji śmieci?
Segregacja śmieci w Polsce obowiązkowa jest od 1 stycznia 2021 roku.
W Polsce kontrolę segregacji odpadami może przeprowadzić zarówno straż miejska, jak i samorząd. Jeśli kontrola wykaże, że mieszkańcy bloków, domów czy kamienic nie segregują odpowiednio odpadów, to straż miejska może nałożyć na takie osoby mandat w wysokości 500 zł.