Pierwszy medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich! 25-letnia Klaudia Zwolińska wywalczyła srebro!

Martyna P.
Newsy
29.07.2024 8:47
Pierwszy medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich! 25-letnia Klaudia Zwolińska wywalczyła srebro! źródło okładki: https://www.instagram.com/p/C90bNzLue6a/

Polska zawodniczka zdobyła pierwszy medal dla Polski na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Pierwszy medal dla Polski na tegorocznych Igrzyskach

W sobotę (27.07) odbyły się kwalifikacje w slalomie K1 w kajakarstwie górskim, w których Klaudia Zwolińska osiągnęła wynik 93,03. Kobieta bez problemu zakwalifikowała się do półfinału. Następnie zawodniczka zameldowała się w finale z drugim rezultatem.

Finałowa trasa była bardzo wymagająca, ale Polka była skupiona. 25-letnia Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal - Jej wynik to 97,53.

Po złoto sięgnęła Australijka Jessica Fox – 96,08. Trzecie miejsce zajęła Brytyjka Kimberley Woods - 98,94.

Srebrny medal Klaudii Zwolińskiej jest drugim medalem w historii starów Polaków w tej konkurencji. Po srebrny medal w 2000 roku sięgnęli Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski (C2).

Medal został ciężko wywalczony

Zawodniczka udzieliła wywiadu dla Eurosportu, w którym powiedziała, że medal ten został ciężko wywalczony. Kobieta wspomniała o wieloletnim poświęceniu i przygotowaniach. Podkreśliła, że już podczas kwalifikacji czuła się mocna, lecz zachowała spokój i pokorę. Klaudia Zwolińska dodała, że bardzo się cieszy, że nikogo nie zawiodła.

"Medal w dotyku jest najlepszy, wspaniały. Niesamowitym uczuciem jest trzymać ten krążek olimpijski. Myślę, że to spełnienie marzeń. Nie wiem, co powiedzieć. Sportowcy często mówią, że brak im słów, a ja się zastanawiałam, jak to jest, przecież na pewno mają coś do powiedzenia. Teraz już wiem, że naprawdę może brakować słów" - Klaudia Zwolińska mówiła po wygranej w wywiadzie dla Eurosportu.

Klaudia Zwolińska jest brązową medalistką mistrzostw świata w K1. Na swoim koncie ma także dwa srebrne medale w C1 i K1 z igrzysk europejskich. Drużynowo wywalczyła srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy.

Przypomnijmy, że Klaudia Zwolińska drugi raz brała udział w igrzyskach olimpijskich. W Tokio zajęła piąte miejsce.

Prezydent komentuje sukces Polki

Do sukcesu Polki odniósł się Andrzej Duda. Prezydent opublikował post w mediach społecznościowych:

„Jest!!! Klaudia Zwolińska otwiera worek medali dla polskiej reprezentacji olimpijskiej w Paryżu! Po 24 latach od Sydney mamy srebrny medal w kajakarstwie górskim kobiet w kategorii K1! Brawo! Gratulujemy i dziękujemy! Wspaniały sukces!” - napisał na platformie X.

Kluczowe Punkty
  • Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal w slalomie K1 w kajakarstwie górskim na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
  • Wynik Zwolińskiej to 97,53, co dało jej drugie miejsce.
  • Złoty medal zdobyła Australijka Jessica Fox z wynikiem 96,08, a brązowy Brytyjka Kimberley Woods - 98,94.
  • To drugi medal w historii startów Polaków w tej konkurencji.
  • Klaudia Zwolińska brała udział w igrzyskach olimpijskich po raz drugi.
  • Zwolińska podkreśliła, że medal jest efektem wieloletniego poświęcenia i przygotowań.
  • Zwolińska jest również brązową medalistką mistrzostw świata i ma na swoim koncie medale z igrzysk europejskich.
  • Prezydent Andrzej Duda pogratulował Zwolińskiej sukcesu.