Szkoły miały 2 lata na wdrożenie tych przepisów! Od września koniec taryfy ulgowej

Agnieszka
Prawo
24.07.2024 9:41
Szkoły miały 2 lata na wdrożenie tych przepisów! Od września koniec taryfy ulgowej

Już od września tego roku w życie wchodzą przepisy zobowiązujące szkoły do zatrudnienia większej liczby psychologów. Placówki miały dwa lata na wdrożenie nowych norm, jednak dane wskazują na to, że część szkół może nie podołać nowym wymogom. 

Większa liczba specjalistów w szkołach od września

We wrześniu 2024 roku zaczyna obowiązywać nowela ustawy Prawa oświatowego. Została ona uchwalona w 2022 roku i wprowadziła zwiększone wymogi w zakresie zatrudnienia pedagogów specjalnych i psychologów.

Przedszkola, szkoły i zespoły, w których liczba dzieci przekracza 50 osób, muszą już we wrześniu spełnić następujące normy:

  • Psycholodzy muszą stanowić nie mniej niż 25 procent łącznej liczby etatów nauczycieli w placówce.
  • Pedagodzy specjalni muszą stanowić nie mniej niż 25 procent łącznej liczby etatów nauczycieli w placówce.

Wprowadzona w 2022 roku reforma dawała placówkom dwa lata na wdrożenie zmian i stopniowe zwiększanie liczby specjalistów w szkołach. Od września jednak reforma całkowicie wchodzi w życie i przedszkola oraz szkoły stracą już taryfę ulgową.

Tutaj natomiast pojawia się problem. Choć szkoły wychodzą z inicjatywą, to brak jest chętnych do obsadzenia etatów.

Nauczyciele psycholodzy poszukiwani: Brak chęci lub kwalifikacji

Dyrektorzy szkół od dawna wskazują na brak osób zainteresowanych opracowaniem w szkole na stanowisku nauczyciela psychologa. Z danych przedstawionych przez portal prawo.pl wynika, że we wszystkich województwach poszukiwanych jest 3290 nauczycieli psychologów.

Co ciekawe jednak, na drodze do podjęcia pracy w szkole na stanowisku nauczyciela psychologa są także wymogi dotyczące wykształcenia. Zgodnie z par. 29 ww. rozporządzenia, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach, posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z:

  • z nowym standardem kształcenia na kierunku psychologia w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom i posiadająca przygotowanie pedagogiczne lub
  • przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku psychologia w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • spełnia warunki określone w art. 63 ust. 1 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów i posiada przygotowanie pedagogiczne.

Dane z 2023 podane przez  Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) wskazują na fakt, że większość osób pracujących na stanowisku psychologa w szkole nie spełniało wskazanych wymogów dotyczących wykształcenia. 

 

Kluczowe Punkty
  • Nowe przepisy o zatrudnieniu psychologów w szkołach od września 2024 roku.
  • Psycholodzy i pedagodzy specjalni muszą stanowić co najmniej 25% nauczycieli w placówkach z ponad 50 uczniami.
  • Szkoły miały dwa lata na wdrożenie zmian, ale wiele z nich nie spełnia nowych wymogów.
  • Problemem jest brak chętnych do pracy na stanowisku nauczyciela psychologa.
  • Wymogi dotyczące wykształcenia utrudniają zatrudnianie psychologów.
  • Większość psychologów pracujących w szkołach nie spełnia wymogów dotyczących wykształcenia.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną