Czy lekcje powinny rozpoczynać się o 9 rano? Czy Polska jest gotowa na zmiany?

Ewelina
Dziecko
10.07.2024 10:50
Czy lekcje powinny rozpoczynać się o 9 rano? Czy Polska jest gotowa na zmiany?

Dla wielu uczniów i ich rodzin, wczesne wstawanie na lekcje jest źródłem codziennego stresu. Naukowcy wskazują, że ten problem ma negatywny wpływ na jakość edukacji. Badania pokazują, że uczniowie zmuszeni do wczesnego wstawania często są w szkole zmęczeni i nieskoncentrowani. Powodem jest naturalny rytm biologiczny, który w okresie dojrzewania przesuwa porę zasypiania na późniejszą godzinę, co wymaga odpowiedniej ilości snu.

Czy szkoły zaczną lekcje o 9:00?

Ekspert ds. edukacji, prof. dr hab. Marc Kleinknecht z Uniwersytetu w Lüneburgu, opowiada się za przesunięciem godziny rozpoczęcia zajęć na 9:00. „Nastolatki później chodzą spać, ale wciąż potrzebują dużo snu,” wyjaśnia prof. Kleinknecht. Wyniki badań pokazują, że młodzież nie jest w pełni wypoczęta, gdy lekcje rozpoczynają się zbyt wcześnie, co negatywnie wpływa na ich produktywność. Ekspert sugeruje, że zmiana ta mogłaby przynieść znaczące korzyści dla uczniów.

Biologiczne podstawy problemów ze snem

Problem wynika z produkcji melatoniny – hormonu snu. U nastolatków jej wydzielanie zaczyna się później w nocy, co opóźnia moment zasypiania. Dlatego młodzież, która musi wcześnie wstać, nie jest dostatecznie wypoczęta. Prof. Kleinknecht wskazuje, że przesunięcie godzin rozpoczęcia zajęć na 9:00 mogłoby poprawić jakość snu i samopoczucie uczniów, a co za tym idzie, ich efektywność w nauce.

Przykłady z Zagranicy

wielu krajach już wprowadzono zmiany w godzinach rozpoczęcia zajęć:

 • Portugalia: lekcje rozpoczynają się o 9:00
 • Hiszpania: lekcje rozpoczynają się o 9:00
 • Anglia: lekcje rozpoczynają się o 9:00
 • Holandia: lekcje rozpoczynają się około 8:45
 • Irlandia: lekcje rozpoczynają się około 8:45
 • Belgia: lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8:30
 • Francja: lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8:30
 • Włochy: lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8:30

René Mounajed, prezes stowarzyszenia zarządzających szkołami w Dolnej Saksonii, zauważa, że jednym z głównych wyzwań w Niemczech jest dostosowanie do lokalnych rozkładów transportu publicznego. Jednak doświadczenia innych krajów pokazują, że zmiana jest możliwa i korzystna.

Przykład innych państw pokazuje, że dostosowanie godzin zajęć do naturalnych rytmów biologicznych młodzieży przynosi pozytywne efekty. Warto, aby również Niemcy rozważyli taką zmianę, która mogłaby poprawić samopoczucie i wyniki edukacyjne uczniów.

Czy Polska jest gotowa na zmiany?

Polski system edukacji staje przed wyzwaniem dostosowania godzin rozpoczęcia zajęć do naturalnych rytmów biologicznych uczniów. Pomimo licznych badań wskazujących na korzyści z późniejszego rozpoczęcia lekcji, wdrożenie tej zmiany może napotkać trudności.

Kluczowym problemem jest logistyka – zmiana godzin lekcji wymagałaby przystosowania systemu transportu publicznego oraz harmonogramów pracy rodziców. Dodatkowo, konieczne byłyby modyfikacje programów nauczania i dostosowanie się nauczycieli oraz administracji szkolnej.

Jednakże, korzyści zdrowotne i edukacyjne mogą przeważyć nad trudnościami organizacyjnymi. Przykłady z innych krajów pokazują, że takie zmiany są możliwe i przynoszą pozytywne efekty. Warto, aby Polska rozważyła te kroki, które mogą poprawić jakość życia i edukacji młodzieży.

Kluczowe Punkty
 • Wczesne wstawanie na lekcje jest źródłem codziennego stresu dla uczniów i ich rodzin.
 • Naukowcy wskazują na negatywny wpływ wczesnego wstawania na jakość edukacji.
 • Prof. dr hab. Marc Kleinknecht opowiada się za przesunięciem godziny rozpoczęcia zajęć na 9:00.
 • Produkcja melatoniny u nastolatków zaczyna się później w nocy, co opóźnia moment zasypiania.
 • Przykłady z innych krajów pokazują, że dostosowanie godzin zajęć do naturalnych rytmów biologicznych przynosi pozytywne efekty.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną