Już nie 36,6 stopni Celsjusza! Naukowcy ustalili nową średnią temperaturę ciała człowieka

Martyna P.
Zdrowie
18.06.2024 12:55
Już nie 36,6 stopni Celsjusza! Naukowcy ustalili nową średnią temperaturę ciała człowieka

Od lat 36,6 stopnia Celsjusza uznawano za standardową i prawidłową temperaturę ciała człowieka. Jednak badania zespołu Julie Parsonnet z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii przynoszą nowe, zaskakujące informacje. Współczesne badania wykazują, że średnia temperatura ciała człowieka uległa zmianie. Dlaczego tak się dzieje i co to oznacza dla naszego zdrowia?

Prawidłowa temperatura ciała to już nie 36,6 stopnia

Od lat 36,6 stopnia Celsjusza uznawano za standardową i prawidłową temperaturę ciała człowieka. Jednak badania zespołu Julie Parsonnet z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii przynoszą nowe, zaskakujące informacje. Współczesne badania wykazują, że średnia temperatura ciała człowieka uległa zmianie. Dlaczego tak się dzieje i co to oznacza dla naszego zdrowia?

Wyniki badań zespołu Julie Parsonnet

Zespół Julie Parsonnet przeprowadził szeroko zakrojone badania, analizując dane zebrane od lat 60. XIX wieku aż po czasy współczesne. W badaniach wykorzystano informacje pochodzące z trzech różnych okresów historycznych:

 1. Dane wojskowe z wojny secesyjnej: Przeanalizowano wyniki pomiarów temperatury ciała żołnierzy, które były systematycznie zbierane w latach 1862-1930.
 2. Dane z badań NHANES: Narodowe Badanie Zdrowia i Żywienia przeprowadzone w latach 1971-1975 dostarczyło dodatkowych informacji na temat średniej temperatury ciała w XX wieku.
 3. Współczesne dane z badań klinicznych: Analizowano również dane z badań prowadzonych od 2007 do 2017 roku.

Łącznie, badania objęły ponad 677 tysięcy pomiarów temperatury ciała.

Kluczowe odkrycia

Badania wykazały, że średnia temperatura ciała człowieka obniżyła się o około 0,03 stopnia Celsjusza na dekadę. Obecnie uznaje się, że prawidłowa temperatura ciała wynosi około 36,3 stopnia Celsjusza, a nie 36,6 stopnia jak wcześniej sądzono. To obniżenie średniej temperatury ciała jest obserwowane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Dlaczego temperatura ciała się zmienia?

Zmiana średniej temperatury ciała może być wynikiem kilku czynników:

 1. Lepsza opieka medyczna: Współczesna medycyna i lepsze warunki sanitarno-higieniczne przyczyniły się do zmniejszenia częstości występowania chorób zakaźnych, co mogło wpłynąć na obniżenie temperatury ciała.
 2. Zmiana stylu życia: Współczesne społeczeństwo prowadzi mniej aktywny tryb życia w porównaniu do wcześniejszych pokoleń, co może wpływać na niższą produkcję ciepła przez organizm.
 3. Postęp technologiczny: Wpływ na obniżenie temperatury ciała mają także nowoczesne technologie ogrzewania i klimatyzacji, które utrzymują stabilne warunki otoczenia przez cały rok.

Jak mierzyć temperaturę ciała?

Dokładność pomiaru temperatury ciała zależy od metody, której używamy. Najbardziej popularne metody to:

 • Pomiar pod pachą: Jest to najczęściej stosowana metoda, choć może być mniej dokładna niż inne.
 • Pomiar w ustach: Jest dokładniejszy, ale należy pamiętać, aby przed pomiarem nie spożywać gorących lub zimnych napojów.
 • Pomiar w odbycie: Najdokładniejsza metoda, często stosowana u niemowląt i małych dzieci.
 • Pomiar w uchu: Szybka i wygodna metoda, ale wymaga specjalistycznego sprzętu.

Co oznacza nowa średnia temperatura ciała dla zdrowia?

Obniżenie średniej temperatury ciała nie oznacza automatycznie problemów zdrowotnych. Warto jednak być świadomym, że odchylenia od nowej normy mogą wskazywać na różne stany zdrowotne. Przykładowo, temperatura powyżej 37,5 stopnia Celsjusza nadal wskazuje na gorączkę, co może sugerować infekcję lub stan zapalny w organizmie.

Praktyczne porady dotyczące pomiaru temperatury ciała

 • Regularność pomiarów: Regularne mierzenie temperatury ciała może pomóc w szybkim wykryciu odchyleń od normy.
 • Porównywanie wyników: Warto porównywać wyniki pomiarów w różnych porach dnia, ponieważ temperatura ciała może się zmieniać w ciągu dnia.
 • Konsultacja z lekarzem: W przypadku niepokojących odchyleń od normy warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne.

Badania zespołu Julie Parsonnet z Uniwersytetu Stanforda wykazały, że średnia temperatura ciała człowieka wynosi obecnie około 36,3 stopnia Celsjusza, a nie jak wcześniej sądzono 36,6 stopnia. Zmiany te są wynikiem postępu medycyny, zmiany stylu życia oraz technologii. Mimo tych zmian, odchylenia od nowej normy temperatury ciała nadal mogą wskazywać na stany chorobowe, dlatego ważne jest regularne monitorowanie temperatury i konsultacje z lekarzem w przypadku niepokojących objawów.

Kluczowe Punkty
 • Standardowa temperatura ciała zmieniła się z 36,6°C na 36,3°C.
 • Badania Julie Parsonnet z Uniwersytetu Stanforda analizowały dane od lat 60. XIX wieku do współczesności.
 • Badania obejmowały dane wojskowe, badania NHANES oraz współczesne badania kliniczne.
 • Średnia temperatura ciała obniża się o 0,03°C na dekadę.
 • Lepsza opieka medyczna, zmiana stylu życia i postęp technologiczny wpływają na obniżenie temperatury ciała.
 • Metody pomiaru temperatury: pod pachą, w ustach, w odbycie, w uchu.
 • Obniżenie średniej temperatury ciała nie oznacza automatycznie problemów zdrowotnych.
 • Regularne monitorowanie temperatury i konsultacje z lekarzem są ważne.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną