Słodka krew to mit! Odkryj prawdziwe powody, dla których komary wybierają swoje "ofiary"!

Agnieszka
Zdrowie
23.07.2019 14:53
Słodka krew to mit! Odkryj prawdziwe powody, dla których komary wybierają swoje "ofiary"!

Komary stanowią nieodłączną część letnich wieczorów. Nawet stosując specjalistyczne odstraszacze, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć ukąszenia. Zauważyliście pewnie, że niektóre osoby stają się ofiarami komarów znacznie częściej, niż inne. Powód jest bardzo ciekawy.

MIT o słodkiej krwi

Przyjęło się twierdzić, że komary najczęściej gryzą osoby, które mają słodką krew. Cokolwiek to znaczy. Okazuje się jednak, że jest to mit, które powtarzali już nasi dziadkowie. 

Wszystkie gatunki komarów rozpoznają swoje ofiary po tym, że emitują dwutlenek węgla oraz kwas mlekowy. Kwas mlekowy dużo trudniej zlokalizować w zapachu zwierząt, dlatego komary wolą żywić się ludzką krwią. Nie bez znaczenia okazuje się również aceton i kwasy karboksylowe w naszym zapachu.

To jednak jeszcze nie wyjaśnia, dlaczego komary mają swoich “ludzkich faworytów”, których gryzą częściej.

Co więc najbardziej przyciąga komary?

Okazuje się, że komary wybierają swoje ofiary na podstawie bakterii i grzybów znajdujących się na skórze i rozwijających w mieszkach włosowych, czyli tak flory bakteryjnej.

Drobnoustroje na naszej skórze również wydzielają zapach, a zapach ten daje komarom przekonanie, że nasza skóra okaże się dla nich przyjemnym środowiskiem, natomiast krew smacznym posiłkiem. 

Zdjęcie Słodka krew to mit! Odkryj prawdziwe powody, dla których komary wybierają swoje "ofiary"! #1

Od czego zależy nasza flora bakteryjna?

Na skład drobnoustrojów znajdujących się na naszej skórze wpływa bardzo wiele czynników: środowisko, w którym mieszkamy, rzeczy, których dotykamy, pożywienie i nawyki. Każda interakcja z jakimkolwiek przedmiotem wprowadza na naszą skórę nowe drobnoustroje. Nie bez znaczenia jest jednak również genetyka. Wystarczy więc, że masz skłonności do nieco bardziej tłustej skóry, lub pocisz się mocniej od innych w Twoim otoczeniu, żeby paść ofiarą tych krwiopijców jako pierwszy. 

Komary posiadają niezwykle wrażliwy aparat węchowy, przez co bez problemu są w stanie rozróżnić zapach poszczególnych osób oraz mieszanki drobnoustrojów, jaki posiadają. 

Czy zaliczacie się do grupy osób, którą komary gryzą częściej niż innych? A może macie takie osoby w swoim otoczeniu?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną