NSZZ „Solidarność” dąży do wprowadzenia zmian w zakresie długości urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar miałby być zrównany dla wszystkich pracowników. Na jakim etapie są prace nad nowymi przepisami?
Dłuższy urlop wypoczynkowy
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” skierowali do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pismo. Chcą, aby wymiar urlopu wypoczynkowego został wydłużony do 35 dni. Wymiar taki miałby przysługiwać wszystkim pracownikom. Uważają oni, że urlop w obecnej formie sięga 70. XX wieku. Jego wymiar nie przekłada się na wieloletni wzrost gospodarczy.
NSZZ „Solidarność” chce także wydłużenia urlopu wypoczynkowego dla osób, które pracują na własny rachunek.
Już teraz niektórzy mają 35 dni wolnych
Oto, na jakie dni wolne mogą obecnie liczyć pracownicy:
-
26 dni urlopu wypoczynkowego (jeśli staż pracy wynosi co najmniej 10 lat),
-
5 dni urlopu opiekuńczego,
-
2 dni wolnego na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 14 lat,
-
2 dni wolnego – urlop z tytułu siły wyższej.
Sumując powyższe wartości otrzymamy 35 dni wolnego.
Urlop opiekuńczy
Urlop przysługuje z tytułu choroby członka najbliższej rodziny, z którym wspólnie zamieszkujemy. Zgodnie z uchwalonymi przepisami za członka rodziny są uważani: syn, córka, matka, ojciec lub małżonek.
Urlop ten przysługuje w wymiarze 5 dni. Urlop jest niepłatny.
Urlop ten udzielany jest na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Urlop z tytułu siły wyższej
Przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym.
Pracownik ma sam decydować o wymiarze takiego urlopu podczas składania pierwszego wniosku. Deklaruje on, czy urlop wykorzystywany będzie w dniach, czy godzinach.
Wynagrodzenie za taki urlop wynosi połowę wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy.
Opieka na dziecko
Z kolei zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikom, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko do 14 roku życia. Jego wymiar to 16 godzin lub 2 dni – pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Są jeszcze 3 okazje na przedłużenie odpoczynku
Sierpień
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada na 15 sierpnia (czwartek). Możemy wziąć urlop 16 sierpnia (piątek) i cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem.
Listopad
Święto Niepodległości 11 listopada wypada w 2024 roku w poniedziałek. Możemy wziąć wolne 8 lub 12 listopada i korzystać z czterech dni wolnego od pracy.
Grudzień
W grudniu możemy zyskać aż ośmiodniowy odpoczynek. Pierwszy Dzień Świąt wypada w środę, Drugi Dzień Świąt w czwartek. Weźmy 3 dni urlopu – 27 grudnia (piątek), 30 grudnia (poniedziałek) oraz 31 grudnia (wtorek).