Już dziś, 17 czerwca, uruchomiony został codzienny system monitorowania wystawiania i realizowania recept na leki opioidowe - informuje minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jak to wpłynie na pacjentów?
Recepty na opioidy pod lupą
Izabela Leszczyna wyjaśniła, że e-recepty zostały wprowadzone w życie w trakcie pandemii. Dodała jednak, że system nie jest tak dopracowany, jak powinien. Problem leży między innymi w “receptomatach”, które muszą być bardziej kontrolowane pod względem wystawiania recept na leki opioidowe, w tym fentanyl.
"Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu" — ujawniła w "Wydarzeniach" Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Zbyt dużo luk prawnych
Minister zdrowia dodała, że wszelkie luki prawne związane z systemem wystawiania e-recept będą usunięte tak szybko, jak to możliwe.
"Dwa miesiące temu poleciłam zespołowi ministerstwa zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzie, bo niestety PiS tego nie zrobił" — stwierdziła.
W związku z tym Izabela Leszczyna poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy.
System codziennego monitorowania pozwoli na szybkie wykrycie nieprawidłowości i umożliwi reakcję ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego, który w razie konieczności zawiadomi odpowiednie organy ścigania.
"Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane" — informuje.
Fentanyl w Polsce
Fentanyl to silny lek opioidowy, który jest stosowany głównie w medycynie jako środek przeciwbólowy oraz do znieczulania pacjentów podczas operacji. Jest syntetycznym opioidem, około 50-100 razy silniejszym niż morfina. Fentanyl działa poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi w mózgu, co prowadzi do tłumienia odczuwania bólu oraz wywołania efektu euforii.
Fentanyl jest niezwykle skutecznym lekiem przeciwbólowym, ale ze względu na jego potencjał do nadużywania i ryzyko przedawkowania, jego stosowanie musi być ściśle monitorowane przez pracowników służby zdrowia.
Ogromny problem z nadużywaniem fentanylu przez obywateli mają Stany Zjednoczone. Szacuje się, że z powodu przedawkowania tego leku zmarło już 700 tysięcy osób. W Polsce zażywanie fentanylu bez wskazania pojawia się sporadycznie, jednak jego statystyki rosną z miesiąca na miesiąc.