Polacy oszaleli na punkcie tych wakacyjnych rezerwacji! Sprawdź, co teraz jest na topie!

Justyna
Styl życia
12.06.2024 19:13
Polacy oszaleli na punkcie tych wakacyjnych rezerwacji! Sprawdź, co teraz jest na topie!

Polacy zmieniają sposób spędzania wakacyjnych urlopów. Nowe trendy wyjazdów zyskują na popularności, a dane pokazują, że poszukiwanie wyjątkowych doświadczeń i emocji staje się priorytetem. Sprawdź, co teraz jest na topie i dlaczego Polacy oszaleli na punkcie tych wakacyjnych rezerwacji!

Świadome podróżowanie

Polacy coraz bardziej cenią możliwość spędzania wolnego czasu na własnych zasadach. Wybierają noclegi, które oferują swobodę, autentyczne doświadczenia oraz szansę na odzyskanie równowagi. Badania platformy OLX pokazują, że Polacy szukają aktywnego wypoczynku:

 • 58% respondentów stawia na zwiedzanie lokalnych zabytków,
 • 46% na plażowanie,
 • a 39% na spędzanie czasu z rodziną.

Popularne kierunki i aktywności

Jednym z najważniejszych trendów są pobyty w agroturystyce oraz wynajem domków, zwłaszcza tych położonych nad jeziorem. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie domki z jacuzzi, sauną, basenem lub balią. Jak wynika z danych GUS, sierpień jest najpopularniejszym miesiącem na planowanie wakacyjnych wyjazdów. W 2023 roku około 5 milionów osób skorzystało z obiektów noclegowych w Polsce, a ponad połowa z nich decydowała się na krótsze wyjazdy trwające do 7 dni.

Najbardziej obleganymi kierunkami wakacyjnych wyjazdów są:

 • polskie morze (37% wskazań),
 • góry (22%),
 • oraz jeziora (19%).

Najpopularniejsze miejscowości to Pobierowo i Karpacz, a w pierwszej dziesiątce znajdują się także Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot i Władysławowo. Coraz częściej wybierane są również mniej oczywiste miejsca, które oferują niepowtarzalne doświadczenia oraz usługi nakierowane na zdrowie i aktywny wypoczynek, takie jak Międzybrodzie Bialskie, Kruklanki, Sosnówka oraz okolice Ełku, Rynu i Szczecinowa. Polacy cenią sobie możliwość samodzielnego planowania codziennych aktywności i obcowania z przyrodą.

Nowe preferencje

Wielu Polaków wybiera noclegi, które akceptują zwierzęta. Kryterium "zwierzęta mile widziane" cieszy się ogromną popularnością, co potwierdza zmianę modelu spędzania wolnego czasu. Wzrost jakości publikowanych ogłoszeń na OLX, więcej zdjęć i przydatnych informacji, a także kalendarz rezerwacji, ułatwiają planowanie wakacji.

Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX, podkreśla, że obserwuje wzmożony ruch w serwisie, co wskazuje na rosnące zainteresowanie różnorodnymi formami wypoczynku. Dodaje przy tym:

„Nie bez znaczenia jest fakt, że osoby poszukujące miejsc noclegowych mogą się bezpośrednio skontaktować z wynajmującym, poprosić o dodatkowe informacje i u źródła dowiedzieć się o lokalnych atrakcjach”.

A gdzie wy planujecie wyjechać w te wakacje?

Kluczowe Punkty
 • Świadome podróżowanie zyskuje na popularności wśród Polaków, którzy cenią sobie swobodę i autentyczne doświadczenia.
 • Polacy preferują aktywne formy wypoczynku, takie jak zwiedzanie zabytków, plażowanie i spędzanie czasu z rodziną.
 • Wzrasta popularność agroturystyki i wynajmu domków, zwłaszcza tych z jacuzzi, sauną i basenem.
 • Sierpień jest najpopularniejszym miesiącem na wakacyjne wyjazdy.
 • Najpopularniejsze kierunki to polskie morze, góry i jeziora, a wśród miejscowości wyróżniają się Pobierowo i Karpacz.
 • Coraz częściej wybierane są mniej oczywiste miejsca, oferujące usługi nakierowane na zdrowie i aktywny wypoczynek.
 • Wzrasta popularność noclegów akceptujących zwierzęta.
 • Konrad Grygo z OLX zauważa rosnące zainteresowanie różnorodnymi formami wypoczynku i łatwość kontaktu z wynajmującymi.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną