Jak Polacy spędzą majówkę 2024? Te kierunki wyjazdów są najpopularniejsze!

Ewelina
Styl życia
23.04.2024 13:01
Jak Polacy spędzą majówkę 2024? Te kierunki wyjazdów są najpopularniejsze!

W majówce 2024 roku Polacy wykazują znacząco większe zainteresowanie wyjazdami niż w poprzednich latach. Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej, aż 43% Polaków planuje w tym roku wyjazd w okresie od 1 do 5 maja, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jakie kierunki wyjazdów cieszą się największą popularnością i ile pieniędzy zamierzamy wydać na tegoroczne majówkowe wojaże?

Krajowe eskapady — góry na czele

Największym zainteresowaniem cieszą się krótkie wyjazdy po kraju, a 34% wyjeżdżających wybiera się w tym roku w góry. To świadczy o rosnącej popularności aktywnego wypoczynku i chęci kontaktu z naturą. Pozostałe 20% ankietowanych planuje spędzić czas w miastach lub nad morzem. Ciekawostką jest, że niemal 60% osób decyduje się na skorzystanie z płatnej bazy noclegowej, co może świadczyć o rosnących oczekiwaniach dotyczących komfortu pobytu.

Zagraniczne podróże — luksus czy konieczność?

Chociaż większość Polaków preferuje majówkę w kraju, to jednak co dwunasty ankietowany zaplanował wyjazd za granicę. Wybór ten często wiąże się z chęcią zmiany otoczenia oraz wyższym budżetem przeznaczonym na wypoczynek.

Finanse — ile wydamy?

Podróże po Polsce wymagają różnorodnych wydatków. 22% respondentów planuje wydać od 500 do 1000 zł na osobę, co jest optymalnym przedziałem dla większości rodzimych turystów. Tymczasem wyjazdy zagraniczne są zdecydowanie droższe, z kwotami sięgającymi nawet powyżej 4000 zł. To pokazuje, że choć zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi jest mniejsze, to jednak są one znaczącym obciążeniem budżetowym.

Mikrowyprawy — nowa tendencja

Warto zauważyć, że w tym roku duże zainteresowanie wzbudzają tzw. mikrowyprawy, czyli krótkie, jednodniowe wypady po najbliższej okolicy. Aż 33% osób deklaruje chęć spędzenia majówki w ten właśnie sposób, co jest odpowiedzią na mniejsze możliwości finansowe lub brak chęci dłuższego wyjeżdżania.

Podsumowanie

Majówka 2024 rysuje się jako czas pełen podróżniczych możliwości. Od górskich eskapad po zagraniczne wyprawy, Polacy coraz chętniej planują wyjazdy, które są odpowiedzią na ich indywidualne potrzeby i możliwości. Warto zatem już teraz zacząć planowanie, aby w pełni wykorzystać nadchodzący długi weekend majowy.

Kluczowe Punkty
  • 43% Polaków planuje wyjazd na majówkę 2024, co oznacza wzrost o 10% w stosunku do poprzedniego roku.
  • Najpopularniejsze kierunki to góry (34%) oraz miasta i wybrzeże (20%).
  • 60% podróżujących korzysta z płatnych miejsc noclegowych.
  • Co dwunasty Polak planuje wyjazd zagraniczny na majówkę.
  • Wydatki na majówkę krajową mieszczą się między 500 a 1000 zł, a zagraniczne mogą przekraczać 4000 zł.
  • 33% badanych interesuje się mikrowyprawami, czyli jednodniowymi wypadami lokalnymi.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną