Każdy kto ma ogródek wie, jak piękny klimat można uzyskać za pomocą światełek LED, które nocą ozdabiają przestrzeń. Niestety, ładny widok przydomowej zieleni jest jednocześnie szkodliwy dla roślin i owadów zapylających. Coraz częściej mówi się o “zanieczyszczeniu światłem”. Poznaj szczegóły.
“Zanieczyszczenie światłem”. Co to jest?
Zanieczyszczenie światłem to nadmierne i niepotrzebne oświetlanie przestrzeni na zewnątrz w nocy, które może negatywnie wpływać na środowisko, zdrowie ludzi oraz obserwację nieba.
Skutki zanieczyszczenia światłem obejmują dezorientację zwierząt, które polegają na naturalnych cyklach światła do nawigacji i zachowań, a także zakłócenie rytmu dobowego u ludzi, co może prowadzić do problemów ze snem.
Temat ten podnoszą nie tylko osoby związane z przyrodą i ekologią, ale też astronomowie. Udowadniają, że zbyt duża ilość sztucznego światła w miastach, nocą uniemożliwia obserwację gwiazd.
Naukowcy apelują
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego apelują o wyłączanie świateł ogrodowych na noc. Informują, że nocne światło LED o 62 proc. zmniejsza aktywność na kwiatach nocnych owadów zapylających, czyli w naszym klimacie głównie ciem.
Co więcej, na aktywnych nocą owadach bardzo korzystają rośliny. Profesor Marcin Zych, dyrektor ogrodu botanicznego w Warszawie, informuje:
Z usług zwierząt aktywnych nocą korzysta co najmniej 1/3 rodzin roślin okrytozalążkowych.
Naturalne światło w ciągu dnia oraz brak światła w nocy pozwala roślinom i owadom regulować ich rytm dobowy. Jest to niezbędne także do przeprowadzania procesu fotosyntezy.
Światło jest kluczowe do prowadzenia fotosyntezy. Stanowi także jeden z ważnych sygnałów środowiskowych sterujących rozwojem roślin. Są one organizmami osiadłymi i potrzebują światła także do synchronizowania swoich rytmów dobowych i sezonowych
“Wyłączcie te światła”!
Post Uniwersytetu Warszawskiego udostępnił też znany botanik Łukasz Łuczaj z podpisem: “Wyłączcie te światła”.
Pod postem popularyzatora nauki, jak i Uniwersytetu Warszawskiego pojawiło się sporo komentarzy pochwalających apel naukowców.
Oni tymi światłami nie dają spać i żyć. LED-y coraz bardziej białe i coraz bardziej nie ludzkie, jak cały ten świat staje się nie do życia dla ludzi jako biologicznych istot - skomentował ktoś pod postem.
Myślę, że to jest wiedza, której większość ogrodników nie ma. Bardzo cenna informacja - dodała inna kobieta.