Naukowcy apelują: "Wyłączcie te światła"! Niepokojące skutki LED-owych lampek!

Agnieszka
Newsy
15.05.2024 9:49
Naukowcy apelują: "Wyłączcie te światła"! Niepokojące skutki LED-owych lampek!

Każdy kto ma ogródek wie, jak piękny klimat można uzyskać za pomocą światełek LED, które nocą ozdabiają przestrzeń. Niestety, ładny widok przydomowej zieleni jest jednocześnie szkodliwy dla roślin i owadów zapylających. Coraz częściej mówi się o “zanieczyszczeniu światłem”. Poznaj szczegóły. 

“Zanieczyszczenie światłem”. Co to jest?

Zanieczyszczenie światłem to nadmierne i niepotrzebne oświetlanie przestrzeni na zewnątrz w nocy, które może negatywnie wpływać na środowisko, zdrowie ludzi oraz obserwację nieba. 

Skutki zanieczyszczenia światłem obejmują dezorientację zwierząt, które polegają na naturalnych cyklach światła do nawigacji i zachowań, a także zakłócenie rytmu dobowego u ludzi, co może prowadzić do problemów ze snem.

Temat ten podnoszą nie tylko osoby związane z przyrodą i ekologią, ale też astronomowie. Udowadniają, że zbyt duża ilość sztucznego światła w miastach, nocą uniemożliwia obserwację gwiazd.

Naukowcy apelują

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego apelują o wyłączanie świateł ogrodowych na noc. Informują, że nocne światło LED o 62 proc. zmniejsza aktywność na kwiatach nocnych owadów zapylających, czyli w naszym klimacie głównie ciem.

Co więcej, na aktywnych nocą owadach bardzo korzystają rośliny. Profesor Marcin Zych, dyrektor ogrodu botanicznego w Warszawie, informuje:

Z usług zwierząt aktywnych nocą korzysta co najmniej 1/3 rodzin roślin okrytozalążkowych.

Naturalne światło w ciągu dnia oraz brak światła w nocy pozwala roślinom i owadom regulować ich rytm dobowy. Jest to niezbędne także do przeprowadzania procesu fotosyntezy. 

Światło jest kluczowe do prowadzenia fotosyntezy. Stanowi także jeden z ważnych sygnałów środowiskowych sterujących rozwojem roślin. Są one organizmami osiadłymi i potrzebują światła także do synchronizowania swoich rytmów dobowych i sezonowych

Zdjęcie Naukowcy apelują: "Wyłączcie te światła"! Niepokojące skutki LED-owych lampek! #1
Źródło: https://www.facebook.com/fanpageUW/posts/pfbid029bTrouo7MPTa6upx5xDAyZ4KxCpQTfGCQCSXSFRA6jRx9op1qucrr38d3iAAWGZol

“Wyłączcie te światła”!

Post Uniwersytetu Warszawskiego udostępnił też znany botanik Łukasz Łuczaj z podpisem: “Wyłączcie te światła”.

Pod postem popularyzatora nauki, jak i Uniwersytetu Warszawskiego pojawiło się sporo komentarzy pochwalających apel naukowców.

Oni tymi światłami nie dają spać i żyć. LED-y coraz bardziej białe i coraz bardziej nie ludzkie, jak cały ten świat staje się nie do życia dla ludzi jako biologicznych istot - skomentował ktoś pod postem.

Myślę, że to jest wiedza, której większość ogrodników nie ma. Bardzo cenna informacja - dodała inna kobieta. 

Kluczowe Punkty
  • Zanieczyszczenie światłem to problem ekologiczny i społeczny, który wpływa na środowisko i zdrowie.
  • Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego apelują o wyłączanie nocnych świateł LED, które szkodzą roślinom i owadom zapylającym.
  • Naturalne cykle światła są kluczowe dla rytmu dobowego roślin i owadów, a także dla procesu fotosyntezy.
  • Zbyt duża ilość sztucznego światła w nocy uniemożliwia obserwację nieba i dezorientuje zwierzęta.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną