1500 zł od rządu na opiekę nad dzieckiem! Babcie i nianie zostaną zepchnięte do szarej strefy?

Martyna P.
Biznes i finanse
19.04.2024 9:51
1500 zł od rządu na opiekę nad dzieckiem! Babcie i nianie zostaną zepchnięte do szarej strefy?

Rząd zdecydował o wprowadzeniu programu “Aktywny Rodzic”. Pojawiają się jednak obawy o wepchnięcie niań do szarej strefy.  

 

Wypłaty 1500 zł już po wakacjach 

Celem programu “Aktywny Rodzic” jest wsparcie rodziców w powrocie do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka.  

Rodzice będą otrzymywać 1500 złotych miesięcznie na dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Pieniądze można wykorzystać na opłacenie opiekunki lub przekazać Babci-niani.  

Donald Tusk zakomunikował, że pierwsze wypłaty w ramach programu na 99% ruszą po wakacjach 2024.  

 

 

Umowa z nianią lub babcią nie będzie konieczna 

Okazuje się, że program NIE PRZEWIDUJE obowiązku podpisywania umowy z nianią, czy Babcią. Umowa uaktywniająca pozwoli na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego, ALE nie będzie obowiązkowa. Podpisanie umowy nie będzie warunkiem skorzystania ze świadczenia. W związku z tym rodzice będą mogli zachować 1500 złotych i rozdysponować je według uznania, korzystając przy tym z nieformalnej opieki Babci. Inną możliwością będzie również zatrudnienie niani bez umowy i zapłacenie jej “do ręki”.  

Przepis ten może nie zachęcać do podpisywania umów uaktywniających i powodować spychanie opiekunek do szarej strefy.  

 

Zdjęcie 1500 zł od rządu na opiekę nad dzieckiem! Babcie i nianie zepchnięte do szarej strefy? #1

Emerytura prawdopodobnie nie wzrośnie  

Ministerstwo podkreśla, że podpisanie umowy uaktywniającej z Babcią na emeryturze pozwoli na co roczną waloryzację emerytury.  

Ekspertyzy wskazują jednak, że nawet formalne zatrudnienie babci-niani może nie przynieść znaczących korzyści finansowych z tytułu emerytury, a dodatkowe obciążenia administracyjne mogą odstraszać od legalizacji zatrudnienia. Zawarcie umowy uaktywniającej (przy zarobkach poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę) będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.  

 

Trzy warianty dofinansowania 

Okazuje się, że wysokość wsparcia w ramach programu "Aktywny Rodzic" ma być uzależniona od formy opieki nad dzieckiem: 

  • wersja podstawowa - 1,5 tys. złotych otrzymają rodzice, którzy oboje pracują i korzystają z usług niani. Konieczne jest podpisanie umowy z osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem ( "aktywni rodzice w pracy"), 
  • 1,5 tys. złotych otrzymają rodzice, którzy wyślą dziecko do żłobka ( "aktywnie w żłobku"), 
  • 500 złotych na miesiąc – dla rodzica, który zostaje z dzieckiem w domu ("aktywnie w domu"). 

 

Kluczowe Punkty
  • Program “Aktywny Rodzic” ma na celu wsparcie rodziców powracających do pracy po urodzeniu dziecka, oferując 1500 zł miesięcznie na dzieci w wieku 12-36 miesięcy.
  • Brak obowiązku podpisania umowy z nianią lub babcią, co może prowadzić do szarej strefy zatrudnienia.
  • Formalne zatrudnienie babci-niani może nie przynieść znaczących korzyści finansowych z tytułu emerytury i dodatkowe obciążenia administracyjne mogą odstraszać od legalizacji zatrudnienia.
  • Wysokość wsparcia w ramach programu ma być uzależniona od formy opieki nad dzieckiem: 1,5 tys. zł dla rodziców pracujących i korzystających z niani, 1,5 tys. zł dla rodziców wysyłających dziecko do żłobka, 500 zł dla rodzica zostającego z dzieckiem w domu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną