1300 złotych dla rodziców od 1 października 2024?! Nadchodzi nowy pakiet finansowy

Martyna P.
Dofinansowania
10.04.2024 8:56
1300 złotych dla rodziców od 1 października 2024?! Nadchodzi nowy pakiet finansowy

Premier Donald Tusk zapowiedział, że prawdopodobnie w październiku 2024 roku w życie wejdzie program „Aktywny Rodzic”. Będzie składał się on z trzech modułów. Rodzice, którzy zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu będą mogli otrzymywać 1300 złotych miesięcznie.

Trzy moduły programu „Aktywny rodzic”

Program „Aktywny Rodzic” będzie składał się z trzech wariantów:

  • Aktywnie w żłobku – 1500 złotych miesięcznie oraz 1900 złotych dla dzieci z niepełnosprawnością w przypadku, gdy rodzic chce wrócić do pracy i pośle dziecko do żłobka,

  • Aktywni rodzice w pracy – 1500 złotych w przypadku podjęcia aktywności zawodowej. Pieniądze można przeznaczyć na usługi niani.

  • Aktywnie w domu – 500 złotych miesięcznie, gdy rodzic zdecyduje się na pozostanie z dzieckiem w domu. Pieniądze będą należały się już na PIERWSZE dziecko. (W przypadku RKO pieniądze wypłacane były od drugiego dziecka).

1300 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem w domu

Gdy rodzice zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, wówczas w ramach programu otrzymają 500 złotych miesięcznie - „Aktywnie w domu”.

Dodając do tej kwoty świadczenie 800 plus rodzice będą otrzymywać 1300 złotych miesięcznie.

Zdjęcie 1300 złotych dla rodziców od 1 października 2024?! Nadchodzi nowy pakiet finansowy #1

Rząd przyjął "Babciowe"

We wtorek (9 kwietnia 2024) odbyło się posiedzenie, podczas którego rząd przyjął projekt ustawy dotyczący programu “Aktywny Rodzic” (Babciowe). 

Rządzący zapowiedzieli że zacznie od działać od października 2024 roku.

Minister rodziny podkreśliła, że program ma pomóc w zachowaniu równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym.  

Ważną informacją jest to, że pieniądze będą przysługiwać także rodzicom którzy wrócili już na rynek pracy i mają dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. 

Bardzo się cieszę, że w tym ciepłym i wiosennym dniu możemy zainaugurować konferencje optymistycznym komunikatem. Komunikatem o tzw. babciowym, który rząd przyjął godzinę temu “ - zakomunikował Donalnd Tusk.  

Premier podkreślił, że decyzja o powrocie do pracy nie będzie obowiązkowa. Gdy mama lub tata zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, wówczas otrzymają wsparcie w wysokości 500 złotych miesięcznie -  "aktywnie w domu" 

"Teraz projekt trafi do prac w Sejmie. - Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu" - dodał premier. 

Pieniądze mają być wypłacane do ukończenie przez dziecko trzeciego roku życia. 

Rząd sprawdzi zatrudnienie rodziców 

Rząd będzie weryfikował aktywność zawodową rodziców. Muszą oni pracować na etacie, w ramach umowy zlecenie, prowadzić działalność gospodarczą lub działalność rolniczą. 

Kluczowe Punkty
  • Premier Donald Tusk zapowiedział nowy program „Aktywny Rodzic”, który prawdopodobnie wejdzie w życie w październiku 2024 roku.
  • Program będzie składał się z trzech modułów: Aktywnie w żłobku, Aktywni rodzice w pracy i Aktywnie w domu.
  • Rodzice, którzy zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, będą mogli otrzymywać 1300 złotych miesięcznie.
  • Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący programu „Aktywny Rodzic” (Babciowe).
  • Program ma pomóc w zachowaniu równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym.
  • Pieniądze będą przysługiwać także rodzicom, którzy wrócili już na rynek pracy i mają dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy.
  • Rząd będzie weryfikował aktywność zawodową rodziców.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną