"Mieszkanie na Start" to dopiero początek! Rządzący szykują specjalny dodatek!

Martyna P.
Dofinansowania
26.03.2024 10:10
"Mieszkanie na Start" to dopiero początek! Rządzący szykują specjalny dodatek!

Bardzo prawdopodobne jest, że w II kwartale 2024 roku wdrożony zostanie program „Mieszkanie na start”. Równolegle z nim zacznie obowiązywać także inny projekt.

Nie tylko "Mieszkanie na start". Będzie także dodatkowa opcja! 

Mowa o Centralnej Bazie Danych o cenach mieszkań, która ma być prowadzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to pomysł poprzedniego rządu. Obecni rządzący chcą zrealizować ten projekt.

Baza ta ma pozwolić na sprawdzanie realnych cen nieruchomości. W serwisie mają być gromadzone statystyki dotyczące cen transakcyjnych domów oraz mieszkań. Dane będą pozyskiwane z rynku pierwotnego oraz rynku wtórnego, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. Baza ma być uzupełnieniem rozwiązań związań przewidujących wsparcie kredytobiorców w nabywaniu własnego mieszkania, umożliwiając porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na danym rynku lokalnym . Jego funkcją będzie prowadzenie analiz, które dotyczyć będą wpływu proponowanych instrumentów wsparcia kredytobiorców na rynek mieszkaniowy.

Osoby planujące mieszkanie będą mogły porównywać ceny transakcyjne (ceny końcowe).

Zdjęcie Mieszkanie na Start" to dopiero początek! Rządzący szykują specjalny dodatek! #1

Program „Mieszkanie na start”

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował, że ruszają konsultacje projektu „Mieszkanie na start”. Rząd chce przeznaczyć na program 500 mln złotych. Celem programu jest wsparcie kredytobiorców w zakupie pierwszego mieszkania. Resort szacuje, że w 2024 roku będzie udzielone 50 tysięcy kredytów. Program ma ruszyć w połowie 2024 roku. Z programu skorzystają: Single do 35. Roku życia, małżeństwa, pary w nieformalnych związkach.

Od czego zależy wysokość rat i suma dopłat?

Wysokość rat i suma dopłat w programie będzie uzależniona od tego, kto zaciąga kredyt (singiel czy rodzina wielodzietna).

Nowa wersja Bezpiecznego kredytu zakłada, że będzie można zaciągnąć kredyt w dowolnej wysokości. Nie będzie już ograniczeń. Różnica polega jednak na tym, że tylko część kwoty będzie objęta programem wsparcia:

 • W przypadku singli kwota ta to maksymalnie 200 tysięcy zł. Jeśli więc kredyt będzie wyższy, to pozostała jego część nie będzie już podlegała preferencyjnym oprocentowaniu,

 • Gospodarstwa dwuosobowe limit mają nieco wyższy -  400 tysiącach zł kredytu zostanie objęte preferencyjnym oprocentowaniem. Reszta kwoty będzie oprocentowana po stawce bankowej,

 • 450 tys. zł dla gospodarstwa trzyosobowego, 

 • 500 tys. zł dla czteroosobowego, 

 • 600 tys. zł dla pięcioosobowego.

Oznacza to, że single i gospodarstwa dwuosobowe będą musiały posiadać znacznie wyższą niż do tej pory zdolność kredytową oraz płacić wyższą ratę. 

Tak będą wyglądały limity dochodowe

W programie przewidziano następujące limity dochodowe:

 • Gospodarstwo jednoosobowe – 10 tysięcy brutto,

 • Gospodarstwo dwuosobowe – 18 tysięcy złotych,

 • Gospodarstwo trzyosobowe – 23 tysiące złotych,

 • Gospodarstwo czteroosobowe – 28 tysięcy złotych,

 • Gospodarstwo pięcioosobowe – 33 tysiące złotych.

W programie będzie obowiązywać zasada „złotówkę za złotówkę”.

Oprocentowanie preferencyjnych kredytów

Przedstawiono oprocentowanie preferencyjnych kredytów:

 • Gospodarstwo jedno i dwuosobowe – 1,5%,
 • Gospodarstwo trzyosobowe – 1%,

 • Gospodarstwo czteroosobowe – 0,5%,

 • Gospodarstwo pięcioosobowe – 0%.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną