Nadchodzą drastyczne podwyżki! Rachunki dla niektórych wzrosną o 80%!

Ewelina
Biznes i finanse
04.02.2024 11:41
Nadchodzą drastyczne podwyżki! Rachunki dla niektórych wzrosną o 80%!

W obliczu rosnących kosztów życia, szczególną uwagę zwraca się na cenę energii elektrycznej, która odgrywa znaczącą rolę w budżetach domowych Polaków. Od początku bieżącego roku, konsumentom udało się uniknąć wzrostów cen dzięki decyzji rządowej o utrzymaniu cen na poziomie z roku 2022. Ta regulacja, wprowadzona ustawą w grudniu ubiegłego roku, ma obowiązywać do połowy aktualnego roku.

Nadchodzi fala podwyżek – kto zostanie najmocniej dotknięty?

Jednakże, z chwilą nadejścia końca czerwca, Polacy muszą przygotować się na nieuchronne zwiększenie opłat za prąd. Prognozy przedstawione przez Optimal Energy wskazują, że w pewnych sytuacjach, konsumentów może spotkać nawet 80-procentowy wzrost cen w drugiej połowie roku. To znaczące obciążenie finansowe, szczególnie dla dwóch głównych grup konsumentów.

Pierwsza z nich to domostwa zużywające rocznie około 1500 kWh prądu, które mogą spodziewać się wzrostu kosztów o niemal 80%. Drugą grupę stanowią rodziny zużywające około 4000 kWh rocznie, dla których koszty energii mogą wzrosnąć o 57%. Przykładowo, czteroosobowa rodzina zamieszkująca dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych zetknie się z wyraźnym wzrostem opłat.

Dla kogo podwyżki będą łagodniejsze?

Mniej dotkliwe podwyżki cen prądu dotkną gospodarstwa zużywające średnio około 2500 kWh rocznie, gdzie wzrost ma wynieść zaledwie 7,2%. Niewielkie zwiększenie kosztów dotyczy również użytkowników pomp ciepła, co jest efektem wcześniejszych regulacji cenowych i opłat dystrybucyjnych na rok 2023.

Zdjęcie Nadchodzą drastyczne podwyżki! Rachunki dla niektórych wzrosną o 80%! #1

Rządowa regulacja cen energii – przyczyny i konsekwencje

Ekspert z Optimal Energy, Łukasz Cieśla, zwraca uwagę, że obecna sytuacja jest efektem polityki rządowej regulującej ceny energii od 2019 roku, kiedy to po raz pierwszy zdecydowano się zamrozić ceny w odpowiedzi na rosnące koszty uprawnień do emisji CO2.

Zapowiedź wsparcia dla najuboższych

W odpowiedzi na rosnące ceny i zbliżające się podwyżki, rząd zapowiedział wsparcie dla najuboższych gospodarstw domowych. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, w rozmowie z RMF FM, podkreśliła, że ochrona tych, dla których nadchodzące zmiany będą wyzwaniem, jest priorytetem. Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które ma być przedstawione w ciągu najbliższych miesięcy.

Wnioski: Przygotuj się na zmiany

Podsumowując, choć pierwsza połowa roku przynosi ulgę w kwestii cen energii, nadchodzące miesiące będą wymagały od konsumentów przygotowania na znaczące podwyżki. Z pomocą rządową w perspektywie, istnieje nadzieja, że najbardziej dotknięte zmianami grupy społeczne otrzymają wsparcie niezbędne do przetrwania tego trudnego okresu.

Kluczowe Punkty
  • Rosnące koszty życia w Polsce zwracają uwagę na cenę energii elektrycznej, która odgrywa znaczącą rolę w budżetach domowych.
  • Pomimo utrzymania cen energii na poziomie z 2022 roku do połowy 2023, prognozy Optimal Energy wskazują na możliwość 80-procentowego wzrostu cen w drugiej połowie roku.
  • Podwyżki najmocniej dotkną domostwa zużywające rocznie około 1500 kWh prądu (wzrost o około 80%) oraz rodziny zużywające około 4000 kWh rocznie (wzrost o około 57%).
  • Mniej dotkliwe podwyżki czekają gospodarstwa zużywające średnio około 2500 kWh rocznie (wzrost o około 7,2%).
  • Obecna sytuacja jest efektem polityki rządowej regulującej ceny energii od 2019 roku, w odpowiedzi na rosnące koszty uprawnień do emisji CO2.
  • Rząd zapowiada wsparcie dla najuboższych gospodarstw domowych w obliczu nadchodzących podwyżek.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną