Nadchodzą zmiany w przyznawaniu zasiłku chorobowego! Znamy stanowisko rządu.

Martyna
Newsy
09.01.2024 17:41
Nadchodzą zmiany w przyznawaniu zasiłku chorobowego! Znamy stanowisko rządu.

Rząd rozpoczął działania mające na celu zminimalizowanie obciążenia przedsiębiorców kosztami związanymi z opłacaniem wynagrodzenia w trakcie zwolnienia lekarskiego. Obecnie trwają prace nad nowym projektem, który ma zmienić zasady funkcjonowania systemu już od przyszłego roku.

Zmiany w prawie

Dziś (04.01.2024r.) odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, w trakcie którego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła plany dotyczące wprowadzenia zmian w opłacaniu zasiłku chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zgodnie z nowym podejściem, przedsiębiorcy mieliby uniknąć obciążenia finansowania chorobowego już od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej zaznaczył, że celem rządowego projektu ustawy jest zredukowanie obciążenia finansowego do zera lub absolutnego minimum. Tusk wyjaśnił, że obecnie przedsiębiorcy ponoszą ciężar wypłaty 80% wynagrodzenia pracownikowi na chorobowym przez okres do 33 dni w skali roku. Rząd pragnie przenieść ten obowiązek na ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Obecnie według prawa wynagrodzenie w trakcie zwolnienia lekarskiego jest wypłacane przez pracodawcę, a dopiero w przypadku 34 dnia chorobowego obciążenie finansowe ponosi ZUS. Jednak w większości przypadków sytuację, w których Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych pokrywa koszty 80 % wynagrodzenia są rzadkie. Z danych wynika, że:

"W ciągu minionych 12 miesięcy pracownik w Polsce przebywał średnio 12 dni na zwolnieniu lekarskim. 6 na 10 Polaków choć raz było nieobecnych w pracy z powodu choroby. W szczególności, do tygodnia (czyli 5 dni roboczych) na L4 przebywało 16% zapytanych, od 6 do14 dni – 23%, a 15 dni lub więcej 22%." - gazetaprawna.pl

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy w Polsce przysługuje pracownikom, którzy z powodu choroby są niezdolni do pracy i muszą przebywać na zwolnieniu lekarskim. Warunkiem uzyskania zasiłku jest odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, które jest zazwyczaj związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Osoby samozatrudnione, rolnicy oraz studenci objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym również mogą korzystać z zasiłku chorobowego po spełnieniu określonych warunków. W przypadku pracowników, zasiłek wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), natomiast dla osób samozatrudnionych czy rolników, odpowiednie świadczenia przyznaje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Ważne jest również, aby zgłosić się do lekarza w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego, które stanowi podstawę do ubiegania się o zasiłek chorobowy. Czy uważacie, że zmiany w wypłacaniu zasiłku są słuszne? 

Kluczowe Punkty
  • Rząd pracuje nad zmianą systemu opłacania zasiłku chorobowego przez przedsiębiorców. Zmiany miałyby wejść w życie od przyszłego roku.
  • Obecnie pracodawcy muszą pokrywać 80% wynagrodzenia pracownika na zwolnieniu lekarskim przez okres do 33 dni w skali roku. Rząd pragnie przenieść ten obowiązek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od pierwszego dnia nieobecności pracownika.
  • Dzisiaj przedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązku opłacania wynagrodzenia pracownikowi od 34 dnia nieobecności spowodowanej chorobą.
  • Średnio pracownik w Polsce przebywa na zwolnieniu lekarskim 12 dni w ciągu roku.
  • Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikom na podstawie umowy o pracę oraz osobom samozatrudnionym, rolnikom i studentom po spełnieniu określonych warunków.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną