Rządzący chcą wprowadzić rewolucyjne zmiany w zakresie świadczeń chorobowych, które wypłacane są pracownikom przebywających na L4.
L4 na nowych zasadach
Jednym z pomysłów jest to, aby od pierwszego dnia zwolnienia L4, wypłata chorobowego spoczywała na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Celem tych zmian jest odciążenie budżetów pracodawców. Rządzący uważają, że obecne przepisy za bardzo obciążają małe, kilkuosobowe firmy. Po wdrożeniu zmian pracodawcy nie będą już zobowiązani do wypłaty chorobowego od 1. dnia zwolnienia.
„Chcemy, aby beneficjentami tych nowych rozwiązań były zwłaszcza małe firmy. Zdarza się bowiem tak, że w firmie pracują 2–3 osoby i nagle jedna z nich idzie na chorobowe i to może doprowadzić nawet do bankructwa taką firmę – zakomunikował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej na początku roku.
Przypomnijmy, że obecnie za okres do pierwszych 33 dni w roku płaci pracodawca (następnie zasiłek wypłacany jest przez ZUS), a do 14 dni w przypadku pracowników pop ukończeniu 50 roku życia.
L4 rozłożone na raty?
Donald Tusk zapowiedział, że wypłaty wynagrodzenia miałby składać się z dwóch części:
-
zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS za okres przebywania na L4,
-
pensji wypłacanej przez pracodawcę za faktycznie przepracowane dni.
Dziennik Gazeta Prawna podkreśla, że ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku od dnia otrzymania dokumentacji. Problemem może okazać się to, że termin wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę oraz termin wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS mogą być całkiem inne. W związku z tym pełne wynagrodzenie może być rozłożone na raty.
Konkretna data wprowadzenia zmian nie została podana. Wstępne założenie wskazują na 2025 rok.
100% zasiłku chorobowego
Politycy Nowej Lewicy proponują, aby zasiłek chorobowy wynosił 100% (obecnie jest to 80%).
Członkowie partii w punkcie swojego programu zwanego „Koniec z karą za chorowanie” podkreślają, że każdy pracownik powinien w spokoju wrócić do zdrowia, nie narażając innych pracowników.
Więcej biurokracji
Wśród propozycji jest także wprowadzenie obowiązku (dla firm, które zatrudniają maks. 20 pracowników) każdorazowego składania wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia dla chorego pracownika.