Zasada dwóch godzin - mało kto o niej pamięta podczas świąt! Może zrobić się nieprzyjemnie

Ewelina
Dieta i żywienie
27.12.2023 10:52
Zasada dwóch godzin - mało kto o niej pamięta podczas świąt! Może zrobić się nieprzyjemnie

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy polskie domy pachną tradycyjnymi potrawami. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że pozostawienie jedzenia w temperaturze pokojowej na dłużej niż dwie godziny może być niebezpieczne. W tym artykule skupimy się na tym, które potrawy kuchni polskiej psują się najszybciej i jak prawidłowo je przechowywać.

Dlaczego tylko Dwie Godziny?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, ugotowana żywność nie powinna pozostawać w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny. Wynika to z faktu, że mikroorganizmy, w tym te potencjalnie szkodliwe, rozwijają się najszybciej właśnie w takich warunkach.

Polskie Potrawy – Które Psują Się Najszybciej?

 1. Śledzie w Śmietanie:

  • Chociaż śledź jest solony, dodatek śmietany znacznie skraca czas, po którym potrawa nadaje się do spożycia. Przechowuj w lodówce poniżej 5°C.
 2. Pasztet Domowy:

  • Pasztet, zwłaszcza ten domowy, zawiera mięso i jaja, które szybko stają się siedliskiem bakterii. Powinien być schładzany i podgrzewany przed podaniem.
 3. Sałatki z Majonezem:

  • Sałatki, szczególnie te z majonezem, są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Schładzaj je i unikaj pozostawiania na stole na dłużej niż dwie godziny.
 4. Pierogi z Mięsem:

  • Mięso jest produktem łatwo psującym się. Pierogi z mięsem wymagają szczególnej uwagi i nie powinny pozostawać na zewnątrz lodówki dłużej niż dwie godziny.

Długie Święta przy Stole – Jak Zapewnić Bezpieczeństwo Żywności?

Bożonarodzeniowe spotkania przy stole w Polsce trwają zwykle dłużej niż dwie godziny, często sięgając 4-5 godzin. Jak więc zapewnić, aby długie biesiadowanie było bezpieczne dla zdrowia?

 1. Podawanie Dań w Etapach:

  • Zamiast wykładać wszystkie potrawy na raz, podawaj je w etapach. Zacznij od zimnych przekąsek, a następnie serwuj dania ciepłe. To pozwoli na zachowanie odpowiedniej temperatury potraw.
 2. Chowanie i Wyciąganie Potraw:

  • Potrawy, które łatwo się psują, jak śledzie w śmietanie czy sałatki z majonezem, podawaj tylko na krótki czas, a następnie schowaj je z powrotem do lodówki.
  • Ciepłe dania, takie jak pierogi czy pasztet, podgrzewaj tuż przed podaniem. Po skończonym posiłku, jeśli zostaną resztki, od razu umieść je w lodówce.

Podsumowanie

Odpowiednie przechowywanie potraw świątecznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Pamiętając o dwugodzinnym limicie dla żywności w temperaturze pokojowej i stosując się do zaleceń przechowywania poszczególnych potraw, możemy cieszyć się bezpiecznym i smacznym Bożym Narodzeniem.

Kluczowe Punkty
 • Ugotowana żywność nie powinna pozostawać w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny, ze względu na szybki rozwój mikroorganizmów.
 • Niektóre polskie potrawy świąteczne psują się szybko, w tym śledzie w śmietanie, pasztet domowy, sałatki z majonezem i pierogi z mięsem.
 • Podczas długich świątecznych biesiad, potrawy powinny być podawane w etapach, a te łatwo psujące się powinny być szybko schowane do lodówki po podaniu.
 • Prawidłowe przechowywanie potraw świątecznych jest kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną