Pracodawca zapłaci za aktywność fizyczną pracowników! Nowy system premii to przełom!

Martyna
Styl życia
18.12.2023 19:32
Pracodawca zapłaci za aktywność fizyczną pracowników! Nowy system premii to przełom!

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, przedsiębiorstwa poszukują nietypowych i skutecznych metod motywacji pracowników. Jednak jedna firma postanowiła wyjść poza utarte schematy, wprowadzając unikalną politykę przyznawania premii. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod motywacyjnych, klucz do dodatkowej gratyfikacji nie leży w osiągnięciach zawodowych, ale w dystansie, jaki pracownik jest w stanie pokonać biegając. Przedstawiamy szczegóły.

Premia za bieganie

Według doniesień hongkońskiego dziennika "South China Morning Post", firma Dongpo Paper zdecydowała się zrezygnować z tradycyjnej rocznej premii na rzecz systemu nagród opartego na aktywności fizycznej pracowników. Szef przedsiębiorstwa, Lin Zhiyong, tłumaczy tę nietypową decyzję jako krok ku poprawie kondycji pracowników. Reakcje na nową politykę są różnorodne, co wywołało gorącą dyskusję w mediach społecznościowych.

Zgodnie z nowymi zasadami pracownik otrzyma pełną kwotę miesięcznej premii, jeśli w ciągu miesiąca przebiegnie co najmniej 50 km. Skala premii będzie stopniowo maleć w zależności od przebiegniętego dystansu, przy czym:

  • 40 km to 60% premii
  • 30 km to 30%
  • 100 km premia wyższa o 30% od standardowej

Do obliczeń wykorzystywane będą aplikacje zainstalowane w telefonach służbowych pracowników, uwzględniające zarówno biegi, jak i wędrówki górskie czy szybki marsz.

Zdrowie pracowników to priorytet

Lin Zhiyong, szef Dongpo Paper, nie pozostawił wątpliwości co do motywacji stojącej za wprowadzeniem nowych zasad nagradzania. Po szerokim rozpowszechnieniu informacji o polityce, wyjaśnił, że zdrowi pracownicy to klucz do długotrwałego sukcesu firmy. Biznesmen sam przebył drogę od zachęcania zatrudnionych do uprawiania sportu, dbania o kondycję, aż po wprowadzenie innowacyjnego systemu premiowania opartego na aktywności fizycznej.

Hongkońska gazeta zwraca uwagę na komentarze pracowników, którzy chwalą przedsięwzięcie, podkreślając korzystny wpływ na ich zdrowie. Jednak internetowa społeczność wyraża podzielone zdania. Niektórzy widzą w tym innowacyjnym podejściu szansę na utrzymanie formy, podczas gdy inni sugerują, że firma powinna oferować dodatkowe premie za aktywność fizyczną, a nie manipulować dotychczasowymi nagrodami.

Czy Polacy dbają o swoją kondycję?

Świadomość związana z koniecznością dbania o zdrowie rośnie, a z nią wzrasta również liczba osób aktywnie angażujących się w różnego rodzaju aktywności fizyczne. Z danych wynika, że:

"Jak wynika z badania MultiSport Index 2022, dwóch na trzech dorosłych Polaków (65 proc.) podejmuje obecnie aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe względem danych z poprzedniego roku (68 proc.) i jednocześnie powrót do wartości sprzed wybuchu pandemii." - benefitysystems.pl

Czy uważacie, że w Polsce firmy powinny wprowadzić podobny system premii opierającej się na aktywności fizycznej?

Kluczowe Punkty
  • Dongpo Paper, firma z Hongkongu, wprowadziła unikatową politykę przyznawania premii opartą na aktywności fizycznej pracowników.
  • Pracownik otrzymuje pełną kwotę miesięcznej premii, jeśli w ciągu miesiąca przebiegnie co najmniej 50 km.
  • Premia jest stopniowo zmniejszana w zależności od przebiegniętego dystansu, a przebiegnięcie 100 km daje prawo do premii wyższej o 30% od standardowej.
  • Do obliczeń używane są aplikacje zainstalowane w telefonach służbowych pracowników.
  • Według szefa firmy, zdrowi pracownicy to klucz do długotrwałego sukcesu firmy.
  • W Polsce, według MultiSport Index 2022, dwóch na trzech dorosłych Polaków (65 proc.) podejmuje obecnie aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną