Jak witamina C wpływa na zdrowie i kondycję włosów?

Sponsorowany
Zdrowie
16.11.2023 8:55
Jak witamina C wpływa na zdrowie i kondycję włosów?

Witamina C jest jedną z tych witamin, które wykazują wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Jednym ze skutków ubocznych związanych z niedoborem witaminy C jest wypadanie włosów1. Na szczęście ze względu na powszechną dostępność tego składnika w pożywieniu przy jednoczesnym stosowaniu zbilansowanej diety ryzyko powstania niedoboru jest dość małe. Za co odpowiada witamina C? Jaki jest wpływ witaminy C na włosy? Odpowiadamy! 

Witamina C na włosy – za co odpowiada?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to rozpuszczalna w wodzie witamina pochodząca z metabolizmu glukozy. Jest jednym z tych składników odżywczych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Witamina C to silny przeciwutleniacz zapobiegający utlenianiu lipoprotein o małej gęstości. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chroni komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego i uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Warto dodać, że w przypadku włosów wolne rodniki niszczą też cebulki włosów, dlatego właśnie chcąc się przed tym uchronić, trzeba dostarczać organizmowi witaminę C1,2.

Jak działa witamina C na włosy?

Witamina C jest niezbędnym składnikiem do syntezy kolagenu. Działa jako mediator redukujący niezbędny do syntezy włókien kolagenowych poprzez hydroksylację lizyny i proliny1. Witamina C poprawia produkcję kolagenu, który z kolei dostarcza niezbędnych aminokwasów odpowiadających za odżywienie cebulek włosów i zapewniających prawidłowy wzrost nowych kosmyków oraz rewitalizację. Niedobór kolagenu może objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, które dodatkowo stają się cienkie i przesuszone, zwiększa się ponadto ich łamliwość oraz wpadanie3.

Witamina C a wypadające włosy

Kolejną ważną kwestią dotyczącą wpływu witaminy C na włosy jest jej udział we wchłanianiu żelaza w organizmie. Składnik ten wykazuje działanie chelatujące i redukujące, przez co wspomaga mobilizację żelaza i wchłanianie jelitowe. Dlatego stosowanie witaminy C jest szczególnie ważne u pacjentów zmagających się z wypadaniem włosów i łysieniem związanym z niedoborem żelaza. Chociaż niedobór witaminy C jest często związany z zaburzeniami owłosienia ciała, niestety nie ma danych korelujących poziomy witaminy C i wypadanie włosów1.

Witamina C w pielęgnacji włosów – gdzie ją znaleźć?

Chcąc mieć piękne włosy, trzeba przyjmować witaminę C w odpowiednich dla siebie ilościach, zgodnie z zapotrzebowaniem. Powinno się ją dostarczać organizmowi wraz z pokarmem, z którego może on ją skutecznie przyswajać. Chcąc zatem zadbać o wygląd naszych włosów, warto uzupełnić swoją codzienną dietę w cytrusy, różne rodzaje papryki, brokuły, szpinak, truskawki i ziemniaki4. Oprócz tego można sięgnąć po produkty takie jak dzika róża, natka pietruszki, czarne porzeczki czy kiwi5.

Jeśli nasze włosy stają się łamliwe i zaczynają wypadać, są widocznie przesuszone i matowe, warto sprawdzić, czy nie brakuje nam witamin, wykonując odpowiednie badania. W uzasadnionych przypadkach można zastosować witaminy na włosy w postaci suplementów diety jako uzupełnienie codziennego jadłospisu, które mogą pomóc zapobiec niedoborom5.

Witamina C jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji. Do kosmetyków z witaminą C należą zwłaszcza produkty do skóry głowy, ale też różne odżywki i maski. Witamina C w kosmetykach działa na włosy od zewnątrz, m.in. chroniąc je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Kogo może dotyczyć niedobór witaminy C?

Niedobór witaminy C, a zarazem zaburzony wzrost włosów i pogorszenie ich kondycji może dotyczyć przede wszystkim osób cierpiących na choroby złego wchłaniania i zmagających się z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu. Często pojawia się u palaczy oraz u osób narażonych na bierne palenie, u niemowląt karmionych głównie odparowanym lub gotowanym mlekiem krowim, a także u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek poddawanych hemodializie. Inny możliwy powód niedoboru witaminy C to przeciążenie żelazem np. w wyniku hemolizy4.

Opracowano na zlecenie partnera Falvit

Bibliografia:

 1. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Mar;9(1):51-70.

 2. Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging NR 3/2014.

 3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. W: Leki w Polsce. Farmakoterapia, Medyk Sp. z o.o.

 4. Hair, Nails, and Skin: Differentiating Cutaneous Manifestations of Micronutrient Deficiency. Nutr Clin Pract. 2019 Aug;34(4):490-503

 5. Wnęk D., Witamina C (kwas askorbinowy): niedobór i nadmiar, właściwości. Jakie produkty żywnościowe mają najwięcej witaminy C?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63300,witamina-c (dostęp: 2023.04.03.)).

Kluczowe Punkty
 • Witamina C wpływa na wygląd i kondycję włosów. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wypadania włosów.
 • Witamina C to silny przeciwutleniacz chroniący komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego i uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, które mogą niszczyć cebulki włosów.
 • Witamina C jest niezbędnym składnikiem do syntezy kolagenu, który odżywia cebulki włosów i zapewnia prawidłowy wzrost nowych kosmyków.
 • Witamina C pomaga w wchłanianiu żelaza w organizmie, co jest szczególnie ważne u pacjentów zmagających się z wypadaniem włosów i łysieniem związanym z niedoborem żelaza.
 • Witamina C znajduje się w wielu produktach spożywczych takich jak cytrusy, różne rodzaje papryki, brokuły, szpinak, truskawki i ziemniaki.
 • Niedobór witaminy C może dotyczyć osób cierpiących na choroby złego wchłaniania, zmagających się z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu, palaczy, niemowląt karmionych głównie odparowanym lub gotowanym mlekiem krowim, oraz pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek poddawanych hemodializie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną