Hit wśród naturalnych suplementów – kapsułki z ashwagandhą. Dlaczego są tak cenione?

Martyna P.
Zdrowie
10.10.2023 11:49
Hit wśród naturalnych suplementów – kapsułki z ashwagandhą. Dlaczego są tak cenione?

W erze poszukiwań naturalnych rozwiązań dla poprawy zdrowia i samopoczucia, jednym z najczęściej wybieranych suplementów stała się ashwagandha. Ale dlaczego ta odległa roślina, używana od wieków w medycynie ajurwedyjskiej, zdobywa serca współczesnych konsumentów?

Ashwagandha – krótka charakterystyka

Ashwagandha, znana również jako "indijski żeń-szeń", to roślina pochodząca z Indii. W ajurwedzie była tradycyjnie stosowana do leczenia wielu dolegliwości, od problemów z koncentracją, przez zaburzenia snu, aż po stres i lęki.

Adaptogeny – naturalne wsparcie dla organizmu

Ashwagandha jest tzw. adaptogenem, co oznacza, że pomaga organizmowi dostosować się do stresujących sytuacji i przywracać równowagę. Dzięki temu ciało może lepiej radzić sobie z presją i napięciem, a także skuteczniej regenerować się.

Zdjęcie Hit wśród naturalnych suplementów – kapsułki z ashwagandhą. Dlaczego są tak cenione? #1

Zalety zażywania ashwagandhy

Poprawa snu i samopoczucia

Jednym z najbardziej cenionych efektów stosowania ashwagandhy jest poprawa jakości snu. Wielu użytkowników zauważa głębszy i bardziej odprężający sen po jej stosowaniu. Ponadto, roślina może wpływać korzystnie na nastrój, redukując objawy depresji czy lęków.

Wsparcie dla układu immunologicznego

Coraz więcej badań sugeruje, że ashwagandha może wzmacniać układ odpornościowy, co jest szczególnie cenne w czasach, gdy wielu z nas jest narażonych na różnorodne czynniki osłabiające.

Bezpieczeństwo stosowania

Choć ashwagandha jest rośliną naturalną, zawsze warto konsultować się z lekarzem przed jej stosowaniem, zwłaszcza jeśli jesteśmy na stałym leczeniu lub mamy określone schorzenia.

Wspomaganie funkcji poznawczych

Niektóre badania sugerują, że ashwagandha może wspierać funkcje poznawcze, w tym koncentrację, pamięć i zdolność uczenia się. Jest to szczególnie cenne w okresach wzmożonej pracy umysłowej.

Poprawa energii i wytrzymałości

Tradycyjnie w medycynie ajurwedyjskiej ashwagandha była stosowana do zwiększenia energii i wytrzymałości fizycznej. Dziś sportowcy i osoby aktywne fizycznie sięgają po nią, aby wesprzeć swój organizm w trakcie intensywnych treningów.

Wsparcie dla funkcji seksualnych i płodności

Ashwagandha może działać jako afrodyzjak, poprawiając libido i funkcje seksualne. Ponadto, niektóre badania wskazują, że może ona również wspierać płodność, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Dawkowanie kapsułek z ashwagandhą

Dawkowanie ashwagandhy może różnić się w zależności od producenta i stężenia wyciągu w kapsułce. Zazwyczaj zalecane dawki wynoszą od 300 do 500 mg wyciągu dziennie, podzielone na dwie dawki. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ashwagandhą, warto zacząć od niższej dawki i stopniowo ją zwiększać, obserwując reakcję organizmu.

Niektórzy producenci oferują kapsułki z ashwagandhą w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak czarny pieprz, który może zwiększać biodostępność składników aktywnych. Warto zwracać uwagę na skład i dawkowanie podane na opakowaniu.

Uwaga: Przed rozpoczęciem stosowania ashwagandhy, zwłaszcza w przypadku ciąży, karmienia piersią czy przyjmowania leków na stałe, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. suplementacji.

Kapsułki z ashwagandhą to prawdziwy hit wśród suplementów diety. Ich wszechstronne działanie sprawia, że zyskują na popularności wśród różnych grup wiekowych. Pamiętajmy jednak, że jak każdy suplement, ashwagandha nie zastąpi zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, ale może być cennym wsparciem w dążeniu do lepszego samopoczucia i kondycji organizmu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną