Popularny lek na biegunkę u dzieci nie działa? Zaskakująca wypowiedź lekarki!

Agnieszka
Newsy
02.10.2023 11:50
Popularny lek na biegunkę u dzieci nie działa? Zaskakująca wypowiedź lekarki!

W przypadku biegunek wywołanych infekcjami bakteryjnymi jelit rodzice często podają swoim dzieciom Nifuroksazyd. Dorośli także korzystają z tego leku, gdy wystąpią u nich podobne objawy. Pewna lekarka nagrała jednak filmik, który przeczy temu, że lek ten działa skutecznie. Poznaj szczegóły.

Czym jest Nifuroksazyd?

Nifuroksazyd to substancja czynna o działaniu przeciwbakteryjnym znajdująca się w wielu lekach na biegunkę. W zależności od dawki preparaty z nifuroksazydem są dostępne bez recepty lub za jej okazaniem. W sprzedaży dostępne są tabletki powlekane, kapsułki twarde oraz zawiesina doustna.

Lek Nifuroksazyd najczęściej stosowany jest w przypadku występowania ostrej, przewlekłej biegunki wywołanej infekcją jelit.

Kiedy nie należy stosować leku Nifuroksazyd?

Przeciwwskazanie do stosowania nifuroksazyd stanowi uczulenie lub nadwrażliwość na lek. Ponadto preparat w żadnej postaci nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 1 miesiąca życia, a w formie tabletek - u dzieci przed ukończeniem 6 lat. - czytamy na stronie medicover.pl

Pamiętaj: przed zażyciem leku dokładnie przeczytaj ulotkę.

Czy Nifuroksazyd jest wskazany w leczeniu biegunki u dzieci?

Pomimo popularności tego leku, istnieją w przestrzeni publicznej także odmienne zdania na temat tego, czy rzeczywiście warto stosować ten lek w leczeniu biegunki infekcyjnej u dzieci.

Lekarka pediatrii, która publikuje wideo na TikToku pod nazwą “pediatrycznie” postanowiła wziąć na tapet właśnie lek Nifuroksazyd.

Stwierdziła, że mimo tego, że lekarze chętnie wypisują ten lek pacjentom, “nie ma wytycznych stosowania Nifuroksazydu w ostrej biegunce infekcyjnej u dzieci”. 

“Dlatego nie kupujemy, nie prosimy, nie podajemy z półeczki, tylko zapominamy o Nifuroksazydzie” - mówi autorka nagrania. 

Autorka nagrania nie wyjaśniła jednak, dlaczego stosowanie Nifuroksazydu nie jest wskazane. 

Całe nagranie “pediatrycznie” znajdziecie w poniższym TikToku. 

Pewne wyjaśnienie przedstawiła jednak pani Maria Bialik, magister farmacji, która na stronie leki.pl wyjaśniła, że:

“(...)statystycznie najczęstszą przyczyną biegunek są wirusy. Bezcelowe jest zatem przyjmowanie leku z nifuroksazydem, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a nie przeciwwirusowe. Bez szczegółowej diagnostyki żaden specjalista nie jest w stanie określić jaki drobnoustrój wywołał uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Jest to możliwe wyłączenie po przebadaniu próbki kału pacjenta, jednak ze względu na fakt, że jest to drogi test, nie wykonuje się go zbyt często — wręcz jest zalecany w skrajnych przypadkach.” - czytamy na stronie leki.pl. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną