Nadchodzą gwałtowne ulewy nad Polskę! Wydano alerty RCB i ostrzeżenia IMGW!

Martyna
Newsy
23.09.2023 18:03
Nadchodzą gwałtowne ulewy nad Polskę! Wydano alerty RCB i ostrzeżenia IMGW!

Nad Polską zawisło załamanie pogody, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie pozostaje bezczynny. Wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, które obejmują ulewy, burze z gradem oraz spodziewane opady deszczu. Sytuacja jest szczególnie krytyczna w południowej części kraju.

Ulewy i burze z gradem

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą wynosić nawet 85 mm wody. Ostrzeżenia obejmują obszar Polski, gdzie nadchodzące opady mogą stanowić poważne zagrożenie. Sytuacja jest dynamiczna, a synoptycy podkreślają, że prognozy mogą ulec zmianie w ciągu najbliższych godzin. Warto być na bieżąco z komunikatami meteorologicznymi.

Jednak nie tylko opady deszczu są powodem do obaw. IMGW informuje także o możliwości wzrostu poziomu wody w rzekach województwa małopolskiego i wschodniej części śląskiego. Istnieje ryzyko osiągnięcia stanów ostrzegawczych, a miejscami nawet alarmowych. Sytuacja hydrologiczna jest monitorowana, a mieszkańcy tych obszarów powinni być czujni.

Alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) również nie pozostaje obojętne wobec trudnej sytuacji pogodowej. Rozesłało alerty na telefony mieszkańców województwa małopolskiego oraz części śląskiego. Ostrzegają one przed intensywnymi opadami deszczu i burzami oraz zalecają przygotowanie się do ewentualnych podtopień. Śledzenie komunikatów pogodowych jest teraz kluczowe.

Trudna sytuacja pogodowa wymaga ostrożności i odpowiedniego przygotowania. Mieszkańcy regionów objętych ostrzeżeniami powinni być czujni i stosować się do wytycznych meteorologów oraz lokalnych służb bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego też warto reagować na wszelkie ostrzeżenia i komunikaty związane z pogodą.

Zgodnie z nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego z czerwca 2018 roku, wszyscy operatorzy mają obowiązek niezwłocznego rozsyłania komunikatów do użytkowników znajdujących się na obszarach określonych przez dyrektora RCB. Takie ostrzeżenia są aktywowane tylko w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo 

Dla ułatwienia monitorowania prognozy pogody oraz komunikatów wydawanych przez służby zaleca się pobranie mobilnej aplikacji. Obecnie w Google Play dostępne są darmowe programy, które umożliwiają śledzenie aktualnych warunków atmosferycznych. Są to m.in.: Meteo IMGW Prognoza dla Polski, Meteo ICM Prognoza numeryczna oraz Pogoda & Radar. Z pewnością proponowane aplikacje okażą się pomocne dla użytkowników. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną