PILNE: “Nie dotykaj kapsułki”. Polacy otrzymali dziwny alert RCB

Agnieszka
Newsy
22.09.2023 12:02
PILNE: “Nie dotykaj kapsułki”. Polacy otrzymali dziwny alert RCB

 

Alerty RCB to coś, do czego jako Polacy jesteśmy przyzwyczajeni. Zazwyczaj informują one o zmianach i niebezpieczeństwach pogodowych. Tym większe musiało być zdziwienie osób, które otrzymały alert o treści “nie dotykaj kapsułki”.

Mieszkańcy Małopolski z nietypowym alertem RCB

Okazuje się, że osoby mieszkające lub przebywające obecnie w Małopolsce otrzymali nietypowy komunikat, który ostrzega przed dotykaniem kapsułek lub dopuszczaniem do nich zwierząt domowych. 

Chodzi o zrzucane z samolotów na ten teren szczepionki dla lisów przeciw wściekliźnie. 

"Uwaga! W dni 23.09-3.10 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" — brzmi treść alertu RCB, który został rozesłany na telefony osób przebywających aktualnie w Małopolsce.

Akcja szczepienia lisów rozpocznie się 23 września

Od 23 września do 3 października będzie miało miejsce zrzucanie szczepionek dla lisów. Są to szczepionki przeciwko wściekliźnie, niezwykle groźnej chorobie. 

Szczepionki mają być zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki. Będą też jednak roznoszone ręcznie po parkach. 

Dlatego tak ważny jest komunikat o tym, aby nie dotykać kapsułek i nie pozwalać zwierzętom się do nich zbliżać. Okazuje się bowiem, że w parkach będzie można dość łatwo się na nie natknąć. Akcja obejmie całe województwo Małopolskie.

Jak wyglądają szczepionki dla lisów?

Szczepionki są niewielkie, mają brunatno-zielony kolor i są w kształcie kostki. Charakterystyczny może okazać się ich zapach - zapach mocno zepsutej ryby.

To właśnie ten zapach ma zachęcić lisa do zjedzenia kapsułki. Może się jednak okazać zachęcający także dla naszych psów i kotów. 

W związku z tym służby weterynaryjne zaleciły, by w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Dlaczego człowiek nie może dotknąć szczepionki?

Szczepionka na wściekliznę nie jest dla człowieka niebezpieczna. Służby apelują jednak, aby nie dotykać tych kostek! Okazuje się bowiem, że jeśli człowiek choć na chwilę dotknie kapsułki ze szczepionką, lis już jej nie tknie. Wyczuje bowiem ludzki zapach i szczepionka stanie się bezużyteczna. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną