Giganci oskarżeni o wprowadzenie konsumentów w błąd! Zaskakujące pozwy zbiorowe!

Martyna
Newsy
23.09.2023 16:51
Giganci oskarżeni o wprowadzenie konsumentów w błąd! Zaskakujące pozwy zbiorowe!

Kuszące reklamy wielkich sieci fast foodów od dawna budzą nasz apetyt i przyciągają do restauracji. Jednak okazuje się, że rzeczywistość często znacząco odbiega od tego, co widzimy na ekranie. W ostatnich latach pojawiły się pozwy zbiorowe, w których prawnicy twierdzą, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd przez gigantów branży fast food. Wyjaśniamy szczegóły.

Reklamy kontra rzeczywistość 

Prawnicy James Kelly i Anthony Russo wnieśli pozwy przeciwko kilku popularnym sieciom fast food, takim jak:

  • Taco Bell
  • Wendy's
  • McDonald's
  • Burger King
  • Arby's

Ich argumentem są dowody w postaci zdjęć, które zostały wykorzystane w reklamach, oraz porównanie ich do rzeczywistych dań dostarczanych klientom. Różnice są często znaczące. Burgery na ekranie telewizora czy billboardzie wydają się być duże, obszerne i pełne mięsa i sera, podczas gdy w rzeczywistości mogą być płaskie, z niewielką ilością składników.

Zdjęcia te stają się kluczowymi dowodami w procesach sądowych. Konsumenci, którzy czuli się zawiedzeni, dołączają do pozwu zbiorowego, twierdząc, że reklamy wprowadziły ich w błąd co do jakości i ilości serwowanych produktów.

Rekordowa liczba pozwów dotyczących żywności

Według informacji przekazanych przez Tommy'ego Tobina, prawnika w Perkins Coie, liczba pozwów związanych z reklamami żywnościowymi osiągnęła rekordowe poziomy w latach 2020-2023. Coraz więcej konsumentów decyduje się na podjęcie działań prawnych przeciwko producentom żywności, którzy ich zdaniem stosują dezinformację w reklamach.

Burger King broni swoich reklam, twierdząc, że są uczciwe i że przeciętny konsument zdaje sobie sprawę, że jedzenie w reklamach jest stylizowane w celu zaprezentowania go jak najbardziej apetycznie. Inne sieci fast food, takie jak Arby's, McDonald's i Taco Bell, nie udzieliły komentarza w tej sprawie. Wendy's odmówiło komentarza, powołując się na trwający spór sądowy.

Pozwy te przypominają nam, że warto zachować zdrową dozę sceptycyzmu wobec reklam i być świadomym, że to, co widzimy na ekranie, może różnić się od tego, co ostatecznie otrzymujemy w swoim zamówieniu. Dla konsumentów jest to istotne, ponieważ pomaga to podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące wyboru jedzenia w restauracjach fast food.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną