125 złotych zwrotu za prąd! 2 terminy wypłat! Sprawdź, kiedy dostaniesz obniżkę

Agnieszka
Newsy
22.09.2023 11:19
125 złotych zwrotu za prąd! 2 terminy wypłat! Sprawdź, kiedy dostaniesz obniżkę

 

Zgodnie z tym, co wprowadza nowe rozporządzenie, sprzedawcy energii muszą obniżyć nasze roczne rachunki za energię elektryczną o 12 procent. Zgodnie z obliczeniami, gospodarstwo domowe ma zaoszczędzić dzięki temu około 125 zł. Nie każdy jednak otrzyma ten bonus w 2023 roku. Są bowiem dwa terminy.

Obniżka rozliczenia za prąd

- Sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku za energię - zapowiedziała niedawno minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł.

Oznacza to, że miesięczny rachunek za prąd zostanie obniżony o około 10 zł. 

Obniżka powinna być traktowana symbolicznie, bo wynosi 10,5 zł miesięcznie - ocenił w rozmowie z money.pl Krzysztof Kobyłka z WiseEuropa.

Komu obniżka zostanie naliczona jeszcze w 2023 roku?

W rozporządzeniu zaznaczono, że aby 12-procentowa obniżka została naliczona jeszcze w 2023 roku, spełniony musi zostać przynajmniej jeden z poniższych warunków. Jeśli tak jest, obniżka rozstanie rozliczona na ostatniej fakturze w 2023 roku. 

Mowa o:

  • zmniejszeniu o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.,
  • potwierdzeniu poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej,
  • wyrażeniu zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną,
  • zgodzie na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych, 
  • bycie prosumentem,
  • złożeniu oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia (posiadacze Karty Dużej Rodziny, osoby z niepełnosprawnością, rolnicy, 

U pozostałych odbiorców cena także spadnie

Pozostali odbiorcy energii elektrycznej także będą mieli naliczoną obniżkę w wysokości 12 procent. W tym przypadku jednak nastąpi to na fakturach z 2024 roku, najpóźniej do grudnia 2024 roku. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną