Przełomowe zmiany w receptach! Już wiemy, kiedy wejdą w życie!

Martyna P.
Newsy
19.09.2023 11:04
Przełomowe zmiany w receptach! Już wiemy, kiedy wejdą w życie!

Nowelizacja ustawy refundacyjnej zakłada wprowadzenie nowych przepisów w realizacji recept rocznych. Jakie zmiany czekają pacjentów?

Zmiany w receptach rocznych

Ustawa o refundacji leków środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza zmiany w prawie do realizowanie recept rocznych.

Przypomnijmy, że dotychczas pacjenci mieli możliwość wykupowania leków na 180 dni. Po nowelizacji przepisów będzie można je wykupić jedynie na 120 dni (4 miesiące).

Celem nowych przepisów jest zapobieganie wyrzucaniu leków w przypadku częstych zmian w w dawkowaniu leków. Zmiany mają także wyeliminować zjawisko wykupowania leków „na zapas”, przez co leki są niedostępne dla innych pacjentów w aptekach, czy hurtowniach. Ponadto nowe przepisy pozwolą uniknąć wysokich kosztów utylizacji.

Ważne: Należy podkreślić, że recepty roczne nie zostały zlikwidowane. Lekarze mogą wypisywać recepty roczne ale pacjent nie może zrealizować jej w całości. Aby zrealizować receptę roczną konieczne będzie trzykrotne udanie się do apteki.

Kiedy można wykupić resztę leków?

Leki, które pozostały na recepcie będzie można wykupić dopiero po 90 dniach od ostatniej realizacji.

Zdjęcie Przełomowe zmiany w receptach! Już wiemy, kiedy wejdą w życie! #1

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Nowelizacja jest w fazie oczekiwania na publikację w Dzienniku Ustaw. Nieoficjalne doniesienia mówią, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada 2023 roku.

Pomoc dla farmaceutów 

Farmaceuci będą mogli skorzystać z systemu teleinformatycznego, który pomoże w obliczeniach. System, ten ma zacząć działać dopiero od 1 marca 2024 roku.

Zamawianie leków przez aplikację mojeIKP

Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 roku Resort Zdrowia poinformował o możliwości zamówienia e-recepty na stale zażywany lek przez aplikację mojeIKP.

Chodzi o leki, na które lekarz wcześniej wystawił receptę.

Przypomnijmy, że dotychczas lekarz mógł wystawić e-receptę online na Internetowym Koncie Pacjenta.

Aby skorzystać z nowej usługi, należy wybrać przychodnię i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Podczas wizyty w przychodni,

  • Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną