Polski rząd zobowiązał sprzedawców energii elektrycznej do obniżenia cen za energię. Zmiany zawarte są w rozporządzeniu, które wchodzi w życie 19 września 2023 roku.
Polacy otrzymają upust za prąd
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że sprzedawcy energii elektrycznej w rozliczeniach za 2023 r. z odbiorcami w gospodarstwach domowych mają obniżyć kwotę należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh.
Szefowa Resortu zakomunikowała, że roczny rachunek gospodarstw domowych ma obniżyć się o około 125 złotych (równowartość rachunku za prąd z jednego miesiąca).
„Rząd @pisorgpl dotrzymuje słowa w czasach kryzysu – stale dbamy o to, by energia elektryczna dla Polaków była jedną z najniższych w Europie! 19 września wchodzi w życie przygotowane przez @MKiS_GOV_PL rozporządzenie, dzięki któremu sprzedawcy energii elektrycznej obniżą o około 120 zł roczny rachunek dla gospodarstw domowych jeszcze w 2023” – czytamy w komunikacie Anny Moskwy na platformie „X” (dawny Twitter).
Obniżka tylko po spełnieniu warunku
Obniżka ma mieć formę jednorazowego upustu. Aby go otrzymać konieczne jest spełnienie co najmniej jednego z poniższych warunków:
-
bycie prosumentem,
-
zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.,
-
potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu,
-
wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji (w tym faktur VAT drogą elektroniczną),
-
zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego.
Kiedy otrzymam upust?
Rozliczenie obniżki ma nastąpić niezwłocznie– nie później niż na ostatniej fakturze 2023 po spełnieniu jednego z następujących warunków:
Co, jeśli nie spełniam żadnego warunku?
Resort Klimatu i Środowiska poinformował, że w przypadku, gdy odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, wówczas rozliczenie za 2023 rok ma nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe 2024 (nie później niż do 31 marca 2024 roku).