Premier Morawiecki Ogłasza: Tak Będzie Wyglądać Płaca Minimalna w 2024 Roku!

Martyna
Newsy
14.09.2023 17:48
Premier Morawiecki Ogłasza: Tak Będzie Wyglądać Płaca Minimalna w 2024 Roku!

Od stycznia 2024 roku minimalna pensja będzie wynosiła 4242 złote, a od lipca wzrośnie do 4300 złotych brutto. To jednak nie jedyna ważna informacja dla wielu pracowników i pracodawców w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił te zmiany na konferencji prasowej, informując, że projekt w tej sprawie został przyjęty przez rząd. Przedstawiamy szczegóły.

Wzrost płacy minimalnej

Od stycznia przyszłego roku pensja minimalna "na rękę" wyniesie 3222 zł, a od lipca 3262 zł. To z pewnością dobra wiadomość dla wielu pracujących Polaków, którzy od dawna czekali na podwyżki. Stawka godzinowa netto od początku roku wyniesie natomiast 20 zł, a od lipca będzie to 21 zł. To zmiany, które z pewnością poprawią sytuację finansową niejednego pracownika.

Rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia jest realizacją upoważnienia ustawowego, ponieważ Rada Dialogu Społecznego nie uzgodniła wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Rząd musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 15 września bieżącego roku.

Ile osób skorzysta ze wzrostu zarobków?

Zwiększenie zarobków Polaków to ogromna szansa na poprawę jakości życia dla wielu rodzin. Z danych wynika, że:

"Liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła w 2022 roku ok. 3,6 mln osób - podano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2024 rok." - money.pl

Jednak zwiększenie pensji minimalnej wzbudziło wiele emocji. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zwracał uwagę, że podwyżka sięga prawie 20 proc. w skali roku, co dla niektórych przedsiębiorców może być wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy działają w mniejszych i mniej zamożnych miastach.

Organizacja opowiada się za regionalizacją wynagrodzeń minimalnych, co może być rozwiązaniem, które pomogłoby dostosować płace do realiów różnych regionów Polski.

Widmo nadchodzących podwyżek

Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że wzrost pensji może poskutkować ogromnymi podwyżkami na każdym szczeblu gospodarki oraz wzrostem inflacji. Już w bieżącym roku niemal każdy Polak odczuł wzrost cen. Według raportu:

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 18,4% (przy wzroście cen towarów – o 20,2% i usług – o 13,3%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,2% (w tym usług – o 1,6% i towarów – o 1,1%)." - stat.gov.pl

Uważacie, że wzrost płacy minimalnej to dobry pomysł?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną