Kiedy przejść na emeryturę? Poczekasz do lutego - dostaniesz o 350 zł więcej!

Agnieszka
Newsy
14.09.2023 12:48
Kiedy przejść na emeryturę? Poczekasz do lutego - dostaniesz o 350 zł więcej!

Wysokość emerytury zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest miesiąc, w którym składamy wniosek do ZUS o przejście na emeryturę. Poznaj szczegóły.

Przejście na emeryturę w 2024 roku - który miesiąc jest najlepszy?

Osoby, które już dziś mają prawo do emerytury i chcą na nią przejść, mogą się chwile wstrzymać. Okazuje się bowiem, że złożenie wniosku do ZUS pod koniec stycznia i w lutym powoduje, że emerytura będzie wyższa, niż gdyby złożyły wniosek już teraz. Dlaczego?

Złożenie wniosku do ZUS w lutym spowoduje, że świadczenie wyliczone na luty od razu zostanie zwaloryzowane. Waloryzacja emerytur odbywa się 1 marca. Co więcej, wraz z faworyzowaną emeryturą od razu przyznawane jest dodatkowe świadczenie - “trzynastka”. 

Uwaga: osoby pracujące powinny wcześniej złożyć w pracy wypowiedzenie. Tak, aby w lutym mieć już prawo do pobierania emerytury. 

Co z osobami, które otrzymają prawo do emerytury później?

Dla osób, które w lutym nie będą mogły przejść jeszcze na emeryturę, bo uprawnienia do świadczenia zdobędą w późniejszych miesiącach, najlepszym miesiącem na złożenie wniosku do ZUS będzie lipiec.

Lipiec jest najbardziej optymalnym miesiącem, bo 1 czerwca następuje waloryzacja kapitałów zgromadzonych na kontach w ZUS, więc podstawa wyliczenia emerytury będzie od razu wyższa niż w czerwcu i wcześniejszych miesiącach.

Waloryzacja emerytur w 2024 roku

Jak donosi businesinsider.pl, waloryzacja sprawi, że emerytury wzrosną o około 350 zł dla osób z przeciętnym kapitałem.

Fakt.pl informuje natomiast, że waloryzacja w 2024 roku wyniesie aż 12,3%.

“Z prognoz rządu wynika, że waloryzacja emerytur i rent wyniesie 12,3 proc. I wszystko wskazuje, że będzie to ostatnia taka waloryzacja. Potem podwyżki dla seniorów będą już jednocyfrowe. 2025 r. przyniesie waloryzację w wysokości ok. 7 proc.” - pisze Fakt.pl

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną