Osoby, które chcą przejść na emeryturę powinny z tym chwile zaczekać. Pozwoli to na wzrost świadczenia o kilkaset złotych.
Nadchodzi rekordowa waloryzacja
Przypomnijmy, że 1 czerwca 2024 roku odbędzie się waloryzacja emerytur. Prognozy wskazują, że waloryzacja kapitału zgromadzonego na kontach zakładu ma być rekordowa – prawdopodobnie na poziomie 14,8 lub 14,9%.
Warto zaczekać do lipca
Dobrym miesiącem na przejście na emeryturę jest lipiec 2024.
1 czerwca 2024 roku będzie miała miejsce roczna waloryzacja składek, które zgromadzone są na kontach i subkoncie ZUS.
Seniorzy, którzy zdecydują się na przejście na emeryturę w lipcu 2024 będą pobierali wyższe świadczenia, niż osoby, które złożą wniosek w maju lub czerwcu 2024.
Seniorzy, którzy zaczekają z przejściem na emeryturę mogą zyskać nawet 500 złotych.
Tyle można zyskać
Senior, który ma uzbierane na koncie 500 tysięcy złotych i złoży wniosek o emeryturę w maju lub czerwcu, otrzyma emeryturę w wysokości 1893 zł. W przypadku przejścia na emeryturę w lipcu, emerytura będzie wyższa o 300 złotych. Waloryzacja sprawi, że kwota na koncie wyniesie 574 złotych.
Senior, który ma uzbierane na koncie 600 tysięcy złotych i złoży wniosek o emeryturę w maju lub czerwcu, otrzyma emeryturę w wysokości 3389 zł. W przypadku przejścia na emeryturę w lipcu, emerytura będzie wyższa o 500 złotych. Waloryzacja sprawi, że kwota na koncie wyniesie 686 złotych.
Zmiany w polityce senioralnej
Marzena Okła-Drewnowicz udzieliła wywiadu dla portalu money.pl. Odniosła się w nim do planów związanych z polityką senioralną.
Emerytura bez podatku
Kobieta zakomunikowała, że rząd zajmie się kwestią wdrożenia emerytur bez podatku do 5 tysięcy złotych. Realny termin na realizację tego projektu to 2026 rok.
Bon dla seniora
Ministra powiedziała w wywiadzie, że wysokość miesięcznego bonu na usługi opiekunów ustalono na kwotę 2150 złotych. Z rozwiązania tego będą mogli skorzystać emeryci, których miesięczny dochód nie przekracza 5 tysięcy złotych.
Bon będzie można wykorzystać na opłacenie usług opiekuńczych, co jest kluczowe dla osób starszych, potrzebujących wsparcia w realizacji codziennych czynności.
Program skierowany jest przede wszystkim do osób starszych, które nie mogą liczyć na stałą obecność i pomoc bliskich, na przykład ze względu na ich pracę lub odległość zamieszkania.
Wsparcie będzie obejmować:
-
zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych,
-
zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych,
-
pomoc w podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych
-
oraz umożliwienie kontaktów z otoczeniem.
Wnioski o bon senioralny będzie można składać drogą elektroniczną do gminy.
Ministra szacuje, że bon senioralny zacznie obowiązywać w drugiej połowie 2025 roku.
Z bonu senioralnego będą mogły skorzystać osoby po ukończeniu 75. roku życia. Przedstawicielka resortu uważa, że właśnie w tym wieku zapotrzebowanie na wsparcie w zaspokajaniu codziennych potrzeb jest największe.
Bon będzie dostępny w drugiej połowie 2025 r.