Co się stanie, jeśli wykąpiemy się w wodzie z sinicami? Co grozi Tobie i Twojemu psu po takiej kąpieli.

Ewelina
Zdrowie
16.08.2023 9:21
Co się stanie, jeśli wykąpiemy się w wodzie z sinicami? Co grozi Tobie i Twojemu psu po takiej kąpieli.

Sinice, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieszkodliwe, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemów wodnych. W okresach letnich, kiedy temperatura wody jest wysoka, sinice mogą gwałtownie się rozmnażać, tworząc zakwity. Jeśli planujesz kąpiel w naturalnym zbiorniku wodnym, warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie za sobą kontakt z wodą zanieczyszczoną sinicami.

Dlaczego sinice są niebezpieczne?

 1. Toksyczne dla ludzi i zwierząt: Sinice produkują toksyny, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wśród nich najbardziej niebezpieczne są neurotoksyny, hepatotoksyny i dermatotoksyny. Kontakt z toksycznymi sinicami może prowadzić do podrażnień skóry, bólów głowy, nudności, wymiotów, biegunek, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia wątroby czy układu nerwowego.

 2. Zakwity sinicowe a jakość wody: Gwałtowny rozwój sinic prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie, co może zaburzyć równowagę ekologiczną i doprowadzić do śmierci innych organizmów wodnych.

 3. Niebezpieczne dla małych dzieci: Dzieci są bardziej narażone na działanie toksyn sinicowych, ponieważ często bawią się w wodzie, mogą ją połykać, a ich organizm jest bardziej wrażliwy na toksyny.

Objawy u ludzi po kontakcie z sinicami

Kontakt z wodą zanieczyszczoną toksycznymi sinicami może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów. Wśród najczęstszych reakcji na toksyny sinicowe można wymienić:

 • Podrażnienia skóry: Zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy wysypka to typowe objawy po kontakcie skóry z toksynami. W niektórych przypadkach mogą wystąpić również pęcherze.

 • Problemy z układem pokarmowym: Połknięcie zanieczyszczonej wody może prowadzić do nudności, wymiotów, biegunek czy bólów brzucha.

 • Objawy neurologiczne: W skrajnych przypadkach, szczególnie po ekspozycji na duże ilości toksyn, mogą wystąpić bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, drętwienie czy nawet paraliż.

 • Problemy z oddychaniem: Wdychanie aerozoli z toksynami sinicowymi, zwłaszcza w miejscach o dużym stężeniu zakwitów, może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych, kaszlu, duszności czy bólów w klatce piersiowej.

Jeśli po kąpieli w naturalnym zbiorniku wodnym zauważysz u siebie lub u swoich bliskich jakiekolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Zdjęcie Co się stanie, jeśli wykąpiemy się w wodzie z sinicami? Niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt! #1

Zagrożenia dla zwierząt po kontakcie z sinicami

Tak jak ludzie, również zwierzęta są narażone na działanie toksyn produkowanych przez sinice. Szczególnie wrażliwe na ich działanie są psy, bydło oraz zwierzęta morskie. Wiele zwierząt, zwłaszcza psy, ma tendencję do picia wody bezpośrednio z naturalnych zbiorników wodnych, co zwiększa ryzyko zatrucia.

Objawy zatrucia sinicami u zwierząt obejmują:

 1. Zaburzenia neurologiczne: Drżenie, drgawki, osłabienie, niestabilność, paraliż czy nawet śmierć w skrajnych przypadkach.

 2. Problemy z układem pokarmowym: Wymioty, biegunka, brak apetytu oraz bóle brzucha.

 3. Zaburzenia oddechowe: Trudności w oddychaniu, kaszel czy duszności.

 4. Podrażnienia skóry: Zaczerwienienie, swędzenie, wysypka, a nawet oparzenia chemiczne.

 5. Zaburzenia w zachowaniu: Niepokój, apatia, dezorientacja.

 6. Uszkodzenie wątroby: Objawy takie jak żółtaczka mogą pojawić się w przypadku długotrwałej ekspozycji na toksyny sinicowe.

Jeśli podejrzewasz, że twoje zwierzę miało kontakt z wodą zanieczyszczoną sinicami, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. W przypadku zatrucia każda chwila jest cenna, a szybka interwencja może uratować życie zwierzęcia. Pamiętaj, aby zawsze monitorować miejsca, w których twoje zwierzęta mają dostęp do wody, i unikać miejsc z widocznymi zakwitami sinic.

Pierwsza pomoc po kąpieli w wodzie z sinicami – co robić w domu?

Jeśli podejrzewasz, że miałeś kontakt z wodą zanieczyszczoną sinicami, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć w domu, aby zminimalizować ryzyko negatywnych skutków:

 1. Natychmiastowe spłukanie: Jak najszybciej spłucz skórę dużą ilością czystej, bieżącej wody. Pomoże to usunąć resztki toksyn z powierzchni skóry.

 2. Nie pocieraj skóry: Unikaj pocierania skóry ręcznikiem, aby nie wcierać toksyn w skórę. Lepiej delikatnie osuszać skórę poprzez przyciskanie ręcznika.

 3. Przemywanie oczu: Jeśli woda dostała się do oczu, przemyj je dużą ilością czystej wody przez kilka minut.

 4. Nie pij alkoholu: Alkohol może nasilać działanie toksyn, dlatego po kąpieli w zanieczyszczonej wodzie unikaj jego spożywania.

 5. Pij dużo wody: Jeśli połknąłeś wodę z sinicami, pij dużo czystej wody, aby przyspieszyć proces usuwania toksyn z organizmu.

 6. Obserwuj objawy: Jeśli pojawiają się objawy takie jak wymioty, biegunka, wysypka, bóle głowy czy inne dolegliwości, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

 7. Nie wdychaj aerozoli: Jeśli przebywałeś w miejscu o dużym stężeniu zakwitów sinic, unikaj głębokich wdechów i staraj się nie wdychać aerozoli. W miarę możliwości unikaj przebywania w takich miejscach.

Pamiętaj, że choć powyższe kroki mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie kąpieli w miejscach, gdzie występują zakwity sinic. Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody, lepiej zrezygnować z kąpieli.

Jak unikać zagrożeń związanych z sinicami?

Aby unikać niebezpieczeństw związanych z kąpielą w wodzie zanieczyszczonej sinicami, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Zawsze sprawdzaj informacje o jakości wody w miejscu, w którym planujesz się kąpać.
 • Unikaj kąpieli w miejscach, gdzie woda ma nieprzyjemny zapach, jest mętna lub ma zielonkawy kolor.
 • Po kąpieli w naturalnym zbiorniku wodnym zawsze dokładnie spłucz ciało czystą wodą.
 • Bądź na bieżąco z komunikatami lokalnych służb sanitarnych i środowiskowych na temat jakości wody w kąpieliskach.

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Dbaj o siebie i swoją rodzinę, unikając kontaktu z potencjalnie szkodliwymi sinicami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną