Saunowe wtorki dla Pań to dyskryminacja! Decyzja sądu, która podzieliła Polskę!

Agnieszka
Newsy
14.08.2023 9:27
Saunowe wtorki dla Pań to dyskryminacja! Decyzja sądu, która podzieliła Polskę!

W wielu miastach od lat parki wodne oferują saunowe wtorki dla pań. W ten jeden dzień w tygodniu kobiety mogą korzystać z sauny bez obecności mężczyzn. Sąd uznał, że to dyskryminacja, a osoba, która wytoczyła proces otrzyma odszkodowanie.

Saunowe wtorki dla pań to dyskryminacja?

Aquapark Wrocław posiada w swojej ofercie saunowe wtorki dla pań. W ten dzień tygodnia z sauny mogą korzystać jedynie kobiety. Celem tego jest umożliwienie tym kobietom, które czują dyskomfort obnażając się przed obcymi mężczyznami, korzystanie z sauny tylko w obecności pań.

Jeden mężczyzna poczuł się jednak tą praktyką dotknięty i skontaktował się z zarządcą obiektu. Zapytał, czy może on skorzystać tego dnia z sauny. W odpowiedzi przeczytał, że tego dnia z sauny mogą korzystać tylko kobiety.

Mężczyzna zdobył więc dowód na to, że faktycznie wtorek jest dniem sauny tylko dla kobiet. Postanowił więc pozwać zarządcę miejsca oraz ubiegać się o odszkodowanie za dyskryminację, jaka w jego mniemaniu go spotkała.

Wyrok sądu I instancji

Sąd, biorąc pod uwagę prawo antydyskryminacyjne, przyznał mężczyźnie rację. 

Zaznaczył jednak, że sprawa ma dwie strony medalu.

Z jednej strony, sąd wziął pod uwagę artykuł 6 ustawy antydyskryminacyjnej. Mówi on, że w Polsce istnieje zakaz nierównego traktowania osób fizycznych między innymi ze względu na płeć w zakresie dostępu i warunków korzystania z zabezpieczenia społecznego, usług, w tym usług mieszkaniowych, jeżeli są one oferowane publicznie.

Z drugiej strony zauważył, że w Polsce nie ma zakorzenionego zwyczaju spędzania razem czasu w negliżu, szczególnie wraz z osobami przeciwnej płci. Kobiety powinny więc mieć możliwość pobytu na saunie, gdzie nie ma mężczyzn. 

Problem jednak polega na tym, że mężczyźni w tym samym czasie także powinni mieć możliwość skorzystania z sauny, w wydzielonym pomieszczeniu. 

Nie jest rolą Sądu zastępowanie strony pozwanej w poszukiwaniu rozwiązań zgodnych z prawem, jednak podkreślić należy, że w pewnych warunkach nawet ustanowienie jednego dnia tylko dla kobiet można byłoby uznać za rozwiązanie proporcjonalne – jeśli tylko ograniczona dostępność do saun dla mężczyzn zostałaby zrekompensowana, na przykład poprzez ustanowienie dnia wyłącznie dla mężczyzn lub udostępnienie im w dni „dla kobiet” części saun w odrębnej strefie. - czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

Sąd I instancji uznał więc, że doszło do dyskryminacji i przyznał mężczyźnie 500 zł odszkodowania. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną