Już 15 października odbędą się wybory parlamentarne, a wraz z nimi przeprowadzone zostanie referendum. Wiadomo już, że drugie pytanie na referendum będzie dotyczyło wieku emerytalnego. Czy dojdzie do podniesienia wieku uprawniającego do emerytury?
Wiek emerytalny w Polsce. Czy powinien zostać podniesiony?
Obecnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To najniższy wiek emerytalny w Europie.
Eksperci w organizacji międzynarodowych sugerują jednak, aby wiek ten podnieść. Ze względu na demografię, w Polskim społeczeństwie znacząco wzrasta liczba osób starszych, pobierających świadczenia, a jednocześnie maleje liczba osób w wieku pracowniczym.
Skutkuje to tym, że coraz mniej osób pracuje, a coraz więcej pobiera świadczenia emerytalne.
Raport gospodarczy dla Polski przygotowany w 2023 roku przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje na fakt, że osoby wchodzące obecnie na rynek pracy otrzymają o 40 procent niższą emeryturę, niż ich obecne zarobki.
Z sondaży wynika jednak, że około 65 procent badanych nie zgodziłoby się na podniesienie wieku emerytalnego w zamian za wyższe świadczenia emerytalne w przyszłości.
Referendum podczas wyborów
Podczas wyborów parlamentarny, które odbędą się 15 października tego roku, odbędzie się także referendum. To w nim będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy za podniesieniem wieku emerytalnego.
Oprócz tego, w referendum pojawią się jeszcze trzy inne pytania:
- "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".
- "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?.
- "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. Dopiero po uzyskaniu formalnej zgody Sejmu referendum będzie mogło się odbyć.
Co zrobić, jeśli nie chcesz brać udziału w referendum?
Kartę z pytaniami do referendum otrzymamy wraz z kartą do głosowania w wyborach parlamentarnych.
Jeśli nie chcemy brać udziału w referendum, koniecznie musimy odmówić przyjęcia karty do referendum zaraz po tym, jak wręczymy pracownikowi dokument tożsamości.
- Jeżeli ktoś nie chce brać udziału w referendum, nie chce wziąć karty, ma prawo. Ale - uwaga - powinien koniecznie na tej liście, gdzie się kwituje spis wyborców, napisać "odmówił" czy "nie wziął" albo dopilnować, żeby komisja to w odpowiedni sposób oznaczyła - powiedziała Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.