Popularne sklepy sieci żabka są znane m.in. z tego, że są zlokalizowane na większości osiedli w Polsce i są otwarte w niedziele. Okazuje się, że już od sierpnia klienci nie będą mogli zrobić zakupów w ostatni dzień tygodnia. Wyjaśniamy szczegóły.
Niedziele handlowe w Polsce
1.03.2018 roku w życie weszło prawo, zgodnie z którym ograniczono handel w niedziele i święta. Przepis miał na celu zapewnienie pracownikom sklepów pewny dzień wolny od pracy. Dla osób zatrudnionych w branży handlowej z pewnością jest to korzystny zapis w kodeksie prawa. Jednak jak wynika z badań:
“Na reprezentatywnej próbie 1017 Polaków w wieku 18-80 lat, wynika, że 54,9% społeczeństwa opowiada się za całkowitym powrotem handlu w niedziele. Natomiast 35,8% jest przeciwnego zdania.” - infor.pl
Jednak są pewne wyjątki. Zgodnie z prawem pracownicy w niektórych branżach handlowych mogą pracować w każdą niedziele. Dotyczy to:
- aptek
- sklepów dworcowych
- piekarni
- stacji benzynowych
- kwiaciarni
- cukierni
- lodziarni
- sklepów z prasą
Co się zmieni?
Aktualnie popularne sklepy sieci Żabka działają na zasadzie franczyzny. Zgodnie z definicją:
“Franczyza jest porozumieniem o współpracy między dwoma przedsiębiorcami. Właściciel marki, w tym przypadku Żabka, przekazuje franczyzobiorcy do prowadzenia sklep. Franczyzobiorca ma prawo posługiwać się nazwą i znakiem towarowym, a także wykorzystywać know-how. W zamian za to płaci właścicielowi marki stałe opłaty" - poradnikbiznesu.pl
Większość placówek Żabki jest otwarta w każdą niedziele. Oprócz działalności na zasadzie franczyzny sklepy argumentowały swoją działalność w niedziele sytuacją związaną z pandemią. W tym okresie pracownicy mieli za zadanie nadążyć za wykładaniem produktów na które był popyt, czyli m.in. papier toaletowy, mydło i suche artykuły spożywcze.
Obecnie stan zagrożenia epidemicznego jest już za nami i w związku z tym już od sierpnia część lokali ma zostać zamknięte w niedziele. Był to wyjątek, który od przyszłego miesiąca nie będzie obowiązywał. Za złamanie przepisów grożą surowe kary.
Zgodnie z prawem:
“Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.” - money.pl