Pilne! Dwa leki wycofane z obrotu! GIS wydaje ostrzeżenie!

Ewelina
Zdrowie
25.07.2023 8:26
Pilne! Dwa leki wycofane z obrotu! GIS wydaje ostrzeżenie!

Alarm! Tresuvi i Andepin wycofane z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) ogłosił wycofanie dwóch leków z powodu stwierdzenia występowania zanieczyszczeń. Chodzi o Tresuvi, stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego, oraz Andepin, który jest często przepisywany pacjentom cierpiącym na depresję. Decyzja dotycząca obu leków ma charakter natychmiastowy.

Tresuvi - lek na nadciśnienie płucne

Tresuvi, czyli Treprostinilum, to roztwór do infuzji o stężeniu 1 mg/ml. Został wycofany z obrotu partia o numerze TREP0605, z datą ważności do 30.04.2025. Podmiotem odpowiedzialnym za ten lek jest Amomed Pharma GmbH, z siedzibą w Wiedniu, Austria.

Podczas badań przeprowadzanych w Austrii wykryto cząstki stałe w roztworze. Jak podaje GIF w uzasadnieniu swojej decyzji: "Na obecnym etapie dochodzenia wykryte cząstki stałe nie zostały zidentyfikowane przez wytwórcę oraz nie została stwierdzona przyczyna ich powstania. Ze względu na niepotwierdzony charakter zanieczyszczeń nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta".

Andepin - lek na depresję

Drugi lek, Andepin (Fluoxetinum), to kapsułki twarde o stężeniu 20 mg. Wycofano partię o numerze 031122, z datą ważności do 30.11.2024. Podmiotem odpowiedzialnym za ten lek jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne "Synteza" Sp. z o.o., z siedzibą w Poznaniu.

W przypadku Andepinu, badania wykazały zwiększoną zawartość pojedynczego zanieczyszczenia. Jak czytamy w uzasadnieniu GIF: "Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia pacjenta, przyjmującego przedmiotowy produkt".

Co to oznacza dla pacjentów?

Jeśli jesteś pacjentem stosującym jeden z tych leków, skontaktuj się natychmiast ze swoim lekarzem. Nie przerywaj leczenia bez konsultacji z lekarzem, ale nie bierz więcej leku z wycofanych partii. Lekarz pomoże Ci znaleźć alternatywne leki i dostosować plan leczenia.

Podsumowanie

To ważne ostrzeżenie dla wszystkich pacjentów stosujących Tresuvi lub Andepin. Jeśli masz w domu leki z wycofanych partii, nie bierz ich i skontaktuj się ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że bezpieczeństwo pacjenta jest zawsze najważniejsze.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną