Wielu grzybiarzy popełnia ten BŁĄD. Zobacz jak uniknąć kary 5 tysięcy złotych!

Martyna
Prawo
13.07.2023 18:08
Wielu grzybiarzy popełnia ten BŁĄD. Zobacz jak uniknąć kary 5 tysięcy złotych!

Podczas wyprawy na grzybobranie należy dobrze znać gatunki jadalne oraz trujące. Jednak mało osób wie, że oprócz tego podziału istnieje selekcja na grzyby, które znajdują się pod ochroną. Jeżeli je zerwiemy czeka nas spora kara finansowa. 

Prawo 

Polskie prawo przewiduje surowe kary pieniężne dla osób, które wybierają się na grzybobranie i nie znajdą gatunków grzybów, które znajdują się pod ochroną. Za zerwanie rzadkich okazów przewidziana jest kara nawet w wysokości 5 tysięcy złotych. 

Obecnie w Polsce istnieje ponad 3,5 tysiąca gatunków grzybów, które zostały rozpoznane i zadokumentowane. Aż 232 rodzaje zostały objęte ścisłą ochroną, a za ich zerwanie czeka nas mandat.  

Gatunki objęte ochroną 

W Polsce istnieje wiele gatunków grzybów, które są chronione prawem. Ochrona tych gatunków ma na celu zachowanie różnorodności biologicznej oraz zapobieganie nadmiernemu zbiorowi i wyginięciu rzadkich lub zagrożonych gatunków. 

Najczęściej niewłaściwie rozpoznawalnym grzybem jest borowik królewski. Jest on mylony z popularnym borowikiem szlachetnym. W lesie znajdują się również borowiki korzeniaste oraz jego groźne odmiany tzw. szatańskie. Innymi przykładami grzybów znajdujących się pod ochroną są: 

  • promieniak wilgociomierz. 
  • opieńka torfowiskowa. 
  • żyłkowiec różowawy. 
  • boczniak mikołajkowy. 

Pełny spis grzybów, za których zebranie grozi spora grzywna został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. 

Grzybobrania w Polsce 

 W Polsce zbieranie grzybów jest bardzo popularne i często uprawiane przez wiele osób. Grzybobranie jest jednym z ulubionych zajęć wielu miłośników przyrody i kuchni. Polskie lasy są bogate w różnorodne gatunki grzybów, co przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. 

 “Według badań zdecydowana większość - 77 proc. osób - deklaruje, że była kiedyś na grzybobraniu, przy czym ponad dwie piąte, czyli 43 proc. zbierało grzyby w ostatnim czasie (w obecnym sezonie grzybowym lub pod koniec poprzedniego).” - pap.pl 

Podczas wyprawy na grzybobranie należy pamiętać o zagrożeniach jakie niesie za sobą złe rozpoznanie grzybów. Przede wszystkim niewłaściwe rozpoznanie może zakończyć się zatruciem organizmu lub uboższym portfelem.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną