Unia Europejska zbanuje ten rodzaj kosmetyków? Czy Twój ulubiony produkt zostanie wycofany?

Agnieszka
Newsy
21.06.2023 11:43
Unia Europejska zbanuje ten rodzaj kosmetyków? Czy Twój ulubiony produkt zostanie wycofany?

Nowe unijne regulacje sprawią, że z półek już niebawem znikną niektóre produkty z retinolem. Wśród nich znajdzie się popularne i kochane przez Polki serum znanej marki.

Unia Europejska reguluje stosowanie retinolu w kosmetykach codziennego użytku

Jak podaje Cosmetosafe Consulting, Komisja Europejska zamierza uregulować stosowanie retinolu w kosmetykach. Nie rozważa całkowitego wyeliminowania kosmetyków z pochodnymi witaminy A, jednak ograniczenie stężenia retinolu w kosmetykach przeznaczonych do stosowania domowego.

Jak dowiodły bowiem badania, retinol może negatywnie wpływać na płodność, gdy jest stosowany nieprawidłowo, na przykład zbyt często lub w zbyt dużych ilościach. 

Ryzyka “przedawkowania” retinolu nie ma natomiast w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, stąd nie ma obaw o stosowanie tej substancji przez profesjonalistów.

Jakie produkty mogą zniknąć z półek?

Media donoszą, że z końcem 2023 roku na sklepowych półkach zabraknie produktów, które posiadają stężenie retinolu wyższe niż 0,3%. Na wyższe stężenia być może będzie trzeba uzyskać receptę.

Jednymi z najpopularniejszych produktów z wyższymi stężeniami retinolu są:

  • Nacomi - Next Lvl Retinol 0,5% i Next Lvl Retinol 1%
  • The Ordinary - Retinol 0,5% in Squalane oraz Retinol 1% in Squalane
  • The Ordinary - Emulsja Granactive Retinoid 2%
  • Basic Lab - EMULSYJNE SERUM Z 0,5% CZYSTEGO RETINOLU oraz stężenia wyższe (1% czystego retinolu, 2% czystego retinolu).

A co z retinalem?

Retinal to substancja z grupy retinoidów o działaniu takim samym jak retinol. Wykazuje mniejsze skłonności do przesuszania skóry. Co ciekawe, Unia Europejska ujawniła jeszcze planów co do ograniczenia stosowania tej właśnie substancji.

Wiele wskazuje więc na to, że kosmetyki z wyższym stężeniem retinolu zostaną zastąpione kosmetykami z wyższym stężeniem retinalu. 

Jak retinoidy wpływają na skórę?

Retinoidy, które obejmują retinol i jego pochodne, są składnikami aktywnymi, które mają silne działanie na skórę. Zaliczane są do grupy związków pochodzących od witaminy A.

Stymulacja odnowy komórek skóry:

Retinoidy przyspieszają proces odnowy komórek skóry, co pomaga w redukcji drobnych linii i zmarszczek.

Zwiększenie produkcji kolagenu:

Retinoidy stymulują produkcję kolagenu, co poprawia elastyczność i jędrność skóry, redukuje zmarszczki i poprawia jej ogólny wygląd.

Regulacja produkcji sebum:

Retinoidy mogą pomóc regulować produkcję sebum, co jest szczególnie korzystne dla osób z problemami trądzikowymi.

Leczenie trądziku:

Retinoidy są często stosowane w leczeniu trądziku ze względu na ich zdolność do regulacji produkcji sebum i stymulacji odnowy komórek skóry, co pomaga zapobiegać zapchaniu porów.

Wybielanie plam:

Retinoidy mogą pomóc w wybielaniu plam pigmentacyjnych, poprzez przyspieszenie procesu odnawiania komórek skóry i hamowanie produkcji melaniny.

Chociaż retinoidy są skuteczne, mogą również powodować podrażnienia, dlatego zawsze powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, a skóra powinna być stopniowo przyzwyczajana do ich działania. Ponadto, ze względu na ich działanie fotosensybilizujące, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV podczas kuracji retinoidami.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną