Wydawać by się mogło, że kwestie urlopu W Polsce są jasno określone przepisami. Jednak coraz więcej pracodawców decyduje się na nielimitowane dni urlopu.
Elastyczny system urlopowy
Nielimitowany urlop zakłada, że każdy z pracowników może skorzystać w ciągu roku z tylu dni wolnych, ile jest mu potrzebnych. Warunkiem jest utrzymanie produktywności. Urlop taki jest płatny.
Z raportu „Perfect Match Research” SD Worx wynika, że wielu pracodawców nie narzuca swoim pracownikom długości trwania urlopu. Dają im dużą swobodę w decydowaniu, na jak długi urlop chcą się udać.
Pracownicy są zainteresowani takim rozwiązaniem!
Raport pokazuje, że aż 60% pracowników popiera takie rozwiązanie, 33% podchodzi neutralnie do tej kwestii, a zaledwie 6% jest przeciwnych.
Co o nielimitowanych dniach urlopowych sądzą pracodawcy?
Wspomniany raport obrazuje stosunek pracodawców do nielimitowanych dni urlopu. Oto jak prezentują się dane:
- 39% pracodawców ma neutralny stosunek,
- 37% pracodawców popiera rozwiązanie,
- 23% pracodawców nie popiera takiego rozwiązania.
Nielimitowane urlopy w Polsce!
Trend nielimitowanych urlopów funkcjonuje na zachodzie. Z rozwiązania takiego korzystają pracownicy LinkedIn, Cromson, Visualsoft, JustPark, Netflixa, General Electrics.
Okazuje się, że niektóre polskie firmy także wprowadziły już elastyczny system urlopowy. Z takiego systemu korzystają firmy takie jak SYZYGY Warsaw, Prowly, czy Spicy Mobile.
Dane pokazują, że pracownicy wykorzystują około 35 dni wolnych.
Pracodawcy twierdzą, że ufają swoim pracownikom i dają im dowolność w decydowaniu o wolnym. Uważają, że ich pracownicy sami wiedzą, kiedy mogą pozwolić sobie na wolne, nie zaniedbując przy tym obowiązków.
Twierdzą, że urlop powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb.
System urlopowy w Polsce
W Polsce system urlopowy jest uregulowany przepisami Kodeksu Pracy, zgodnie z którymi pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego.
Podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy:
- Pracownikowi, który ma mniej niż 10 lat pracy, przysługuje 20 dni urlopu rocznie.
- Pracownikowi, który ma 10 lat lub więcej pracy, przysługuje 26 dni urlopu rocznie.
Staż pracy, który decyduje o wymiarze urlopu, obejmuje całość okresów przepracowanych u różnych pracodawców, a także niektóre okresy, kiedy pracownik nie pracował, np. czas pobierania zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego.
Prawo do urlopu przysługuje od początku zatrudnienia, jednak pracownik może z niego skorzystać dopiero po upływie okresu próbnego.
W przypadku niepełnoetatowych pracowników wymiar urlopu jest proporcjonalny do wymiaru czasu pracy.
Co sądzicie o nielimitowanych urlopach?
Chcielibyście korzystać z takiej opcji?