Lekarze alarmują! Rekordowa ilość zachorowań! Jak rozpoznać tę chorobę u dzieci?

Ewelina
Zdrowie
19.06.2023 9:48
Lekarze alarmują! Rekordowa ilość zachorowań! Jak rozpoznać tę chorobę u dzieci?

W ostatnim czasie lekarze alarmują, że obserwują rekordową liczbę zachorowań dzieci na anginę. Ta sytuacja wymaga szczególnej uwagi i podkreśla konieczność świadomości rodziców w rozpoznawaniu objawów i szybkim działaniu w celu skonsultowania się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się infekcji i poprawie zdrowia dzieci.

Jak rozpoznać anginę u dziecka?

Objawy anginy

Angina u dzieci charakteryzuje się występowaniem różnych objawów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze symptomy, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Ból gardła - dziecko może skarżyć się na silny ból gardła, który może utrudniać mu jedzenie i picie.
  2. Gorączka - angina często towarzyszy podwyższonej temperaturze ciała, która może przekraczać 38°C.
  3. Powiększone i bolesne migdałki - migdałki dziecka mogą być powiększone, czerwone i bolesne przy dotyku.
  4. Białe naloty na migdałkach - w niektórych przypadkach na migdałkach można zaobserwować białe naloty lub ropne krostki.
  5. Trudności w połykaniu - angina może powodować dyskomfort i ból podczas połykania, co może skutkować odmową jedzenia przez dziecko.
  6. Powiększone węzły chłonne - można zauważyć powiększone węzły chłonne na szyi dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ma powyższe objawy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na anginę. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Leczenie anginy u dzieci

Farmakologiczne leczenie

Leczenie anginy u dzieci opiera się na farmakoterapii, która obejmuje stosowanie odpowiednich leków. Lekarz może przepisać antybiotyki, takie jak penicylina, aby zwalczyć infekcję bakteryjną. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu trwania leczenia antybiotykami.

W przypadku bólu gardła i gorączki, można również podać dziecku leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Jednak przed podaniem jakiegokolwiek leku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania odpowiednich wskazówek dotyczących dawkowania i bezpieczeństwa.

Domowe środki łagodzące

Oprócz farmakologicznego leczenia, istnieje kilka domowych środków, które mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z anginą u dzieci:

  1. Nawadnianie - zachęcaj dziecko do picia dużych ilości płynów, takich jak woda, sok owocowy lub ciepła herbata z miodem. Pomoże to nawilżyć gardło i złagodzić ból.
  2. Nawilżanie powietrza - korzystaj z nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko. Wilgotne powietrze może pomóc złagodzić podrażnione gardło.
  3. Leki do płukania jamy ustnej - stosuj delikatne płyny do płukania jamy ustnej, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Możesz zapytać lekarza o polecenie odpowiedniego preparatu dla Twojego dziecka.
  4. Dbanie o odpoczynek - zapewnij swojemu dziecku odpowiedni odpoczynek i sen. W ten sposób umożliwisz organizmowi walczenie z infekcją i regenerację.

Jak dochodzi do zarażenia?

Angina jest chorobą zakaźną, która często przenosi się drogą kropelkową. Główną przyczyną anginy u dzieci są bakterie Streptococcus pyogenes, znane również jako paciorkowce A. Bakterie te mogą być przenoszone przez kontakt z osobą zarażoną anginą poprzez kichanie, kaszel, wymianę przedmiotów codziennego użytku lub bliski kontakt fizyczny.

Zarażenie anginą może nastąpić również poprzez dotknięcie powierzchni, na której znajdują się drobnoustroje, a następnie dotknięcie ust, nosa lub oczu. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią higienę, taką jak częste mycie rąk, szczególnie po kontakcie z osobą chorą lub przed spożyciem posiłków.

Jak długo można zarażać anginą?

Co do okresu zarażalności, osoba chora na anginę jest najbardziej zaraźliwa w ciągu pierwszych 2-3 dni od wystąpienia objawów. Po rozpoczęciu odpowiedniego leczenia antybiotykami, zaraźliwość zmniejsza się znacznie, ale nadal istnieje możliwość przeniesienia infekcji na inne osoby. Dlatego zaleca się, aby osoby chore na anginę pozostawały w domu, unikały bliskiego kontaktu z innymi oraz korzystały z osobistych przedmiotów, takich jak sztućce czy ręczniki.

Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, takich jak kichanie i kaszel w zgięcie łokcia lub chusteczkę jednorazową, aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów na innych. Regularne dezynfekowanie powierzchni, takich jak klamki, telewizory czy telefony, również pomaga w ograniczeniu przenoszenia zarazków.

Warto pamiętać, że czas trwania zaraźliwości anginy może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Dlatego zawsze najlepiej konsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnych informacji na temat zaraźliwości i odpowiednich środków ostrożności.

Jednak aby w pełni uniknąć ryzyka zarażenia anginą, zaleca się utrzymywanie higienicznych nawyków, unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi oraz regularne dbanie o odporność organizmu poprzez zdrową dietę, odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną.

Należy jednak pamiętać, że powyższe informacje nie zastępują porady medycznej. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą

Podsumowanie

Angina u dzieci to powszechne schorzenie, które wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć anginę, skonsultuj się z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Pamiętaj, że farmakologiczne leczenie i domowe środki łagodzące mogą pomóc w złagodzeniu objawów anginy i przyspieszeniu powrotu do zdrowia Twojego dziecka.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną