Pół Polski na brązowo! Mapy pokazują duże zagrożenie! Co kryje nowy alert RCB?

Martyna P.
Newsy
13.06.2023 9:48
Pół Polski na brązowo! Mapy pokazują duże zagrożenie! Co kryje nowy alert RCB? źródło okładki: https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=8318

Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej wydał komunikat z ostrzeżeniem w związku z sytuacją pogodową.

Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydały komunikat, w którym apelują o ostrożność z uwagi na bardzo wysokie zagrożenie pożarowe.

Deficyt opadów spowodował zagrożenie pożarowe oraz suszę hydrologiczną i glebową w północnej części Polski.

Na stronie Instytutu opublikowano kilka map, obrazujących obecną sytuację kraju. Na ilustracjach można zobaczyć kilka barw. Każda nich obrazuje ekstremalnie wysokie, bardzo wysokie oraz średnie zagrożenie pożarowe.

Wydano alert RCB

W związku z istniejącym zagrożeniem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało alert RCB, który obowiązuje od 12 do 13 czerwca 2023 roku.

Apel do mieszkańców kilku województw

RCB apeluje do mieszkańców sześciu województw o szczególną ostrożność. Ostrzeżenie kierowane jest do osób mieszkających na terenie województwa:

 • lubuskiego,

 • wielkopolskiego,

 • dolnośląskiego,

 • kujawsko-pomorskiego,

 • mazowieckiego,

 • warmińsko-mazurskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozwagę i nieużywanie otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie.

Zdjęcie Pół Polski na brązowo! Mapy pokazują duże zagrożenie! Co kryje nowy alert RCB? #1

Jak zachować się podczas zagrożenia pożarowego?

Podczas zagrożenia pożarowego w lesie, należy zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Oto kilka wskazówek:

 1. Zawiadom odpowiednie służby: Jeżeli zauważysz jakiekolwiek oznaki pożaru, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o sytuacji. Podaj jak najdokładniejsze informacje o lokalizacji pożaru.

 1. Oddal się od ognia: Najbezpieczniej będzie udawać się w kierunku przeciwnym do kierunku rozprzestrzeniania się ognia. Staraj się iść przeciwnie do wiatru, gdyż ogień zazwyczaj porusza się z wiatrem.

 1. Unikaj obszarów z gęstą roślinnością: Obszary z gęstą roślinnością są bardziej podatne na szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Unikaj takich miejsc, kiedy próbujesz uciekać od ognia.

 1. Nie wchodź do rowów czy dołów: Choć mogłoby się wydawać, że jest to dobre miejsce do ukrycia, ogień może szybko zapełnić te obszary, czyniąc je niebezpiecznymi.

 1. Jeżeli ogień Cię otacza: Jeżeli nie jesteś w stanie uciec od ognia, poszukaj obszaru z minimalną ilością roślinności, leżącego przeciwnie do kierunku wiatru i połóż się płasko na ziemi, zasłaniając twarz i ciało jakimkolwiek materiałem, który może chronić przed ciepłem.

 1. Zachowaj spokój: To jest absolutnie kluczowe. Panika może prowadzić do nieprzemyślanych decyzji. Głębokie oddechy i skupienie się na przetrwaniu mogą pomóc w utrzymaniu jasności umysłu.

 1. Pamiętaj o przeciwdziałaniu pożarom: Pamiętaj, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z pożarami jest zapobieganie im. Nie rozpalaj ognisk w miejscach, gdzie jest to zabronione, a jeżeli musisz rozpalić ogień - upewnij się, że jest on zawsze pod kontrolą i zgaś go całkowicie przed opuszczeniem miejsca.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną