Czerwony alarm w polskich lasach! Które regiony są najbardziej zagrożone?

Justyna
Newsy
17.05.2024 17:31
Czerwony alarm w polskich lasach! Które regiony są najbardziej zagrożone?

Polska stoi w obliczu eskalacji pożarów lasów, które zagrażają zarówno naturalnemu dziedzictwu, jak i bezpieczeństwu publicznemu. Z ekstremalnie niskimi poziomami wilgotności i rekordowymi temperaturami, konieczne jest śledzenie rozwoju sytuacji. Które obszary są obecnie na czerwonej liście i jakie środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone?

Aktualna sytuacja pożarowa

W ciągu ostatniego tygodnia, a szczególnie w ostatni czwartek, Polska zmagała się z alarmującą liczbą pożarów lasów, osiągając 147 zdarzeń w jednym dniu. Strażacy, wspierani przez samoloty gaśnicze i zaawansowany sprzęt, niestrudzenie walczą z żywiołem, starając się zminimalizować szkody. Województwo mazowieckie, jako jedno z najbardziej dotkniętych, stanowi epicentrum obecnej kryzysowej sytuacji.

Regiony objęte alertami RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa reagując na skalę zagrożenia, wysłało ostrzeżenia pożarowe do mieszkańców najbardziej narażonych regionów. Ma ono następującą treść:

"Uwaga! Dziś i jutro (17/18.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwoń na 112."

Alerty obowiązują w sześciu województwach, które znajdują się w stanie najwyższej gotowości. Są to:

 • województwo podlaskie - powiaty kolneński, łomżyński;
 • województwo mazowieckie - powiaty ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, przasnyski;
 • województwo wielkopolskie - powiaty międzychodzki, szamotulski;
 • województwo lubuskie - powiat międzyrzecki;
 • województwo zachodniopomorskie - powiat drawski;
 • województwo dolnośląskie - powiaty milicki, oleśnicki, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski.

Apeluje się do mieszkańców tych obszarów o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie wszelkich działań mogących prowokować wybuch pożarów.

Zdjęcie Czerwony alarm w polskich lasach! Jakie regiony są najbardziej zagrożone? #1
https://www.gov.pl/web/rcb/alert-rcb---zagrozenie-pozarowe-w-lasach-171805

Czynniki ryzyka i przyczyny

Specjaliści przypisują obecną sytuację nie tylko długotrwałej suszy, ale również anormalnie wysokim temperaturom wiosennym, które przyczyniają się do wysychania ściółki leśnej. Instytut Badawczy Leśnictwa podkreśla, że wilgotność ściółki w niektórych regionach spadła poniżej 10%, co dramatycznie zwiększa ryzyko pożarów. Te warunki stwarzają idealne środowisko dla szybkiego rozprzestrzeniania się ognia nawet od najmniejszych iskier.

Działania prewencyjne

Aby stawić czoła rosnącemu zagrożeniu, straż pożarna i Lasy Państwowe koordynują wspólne działania, które obejmują zwiększone patrole, monitoring zagrożonych terenów oraz ograniczenie dostępu do najbardziej zagrożonych obszarów lasów. Edukacja publiczna i informowanie o zagrożeniach są intensyfikowane, aby zwiększyć świadomość społeczną.

Apel do mieszkańców i turystów

Zarówno RCB, jak i lokalne służby pożarowe apelują do wszystkich, by nie korzystali z ognia w lasach oraz przestrzegali zakazów wstępu do zagrożonych obszarów. W przypadku zauważenia pożaru, należy niezwłocznie kontaktować się ze służbami, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Odpowiednie reakcje i przestrzeganie zaleceń mogą znacząco ograniczyć rozmiary i skutki pożarów.

 

Kluczowe Punkty
 • Polska zmaga się z eskalacją pożarów lasów, które zagrażają naturalnemu dziedzictwu i bezpieczeństwu publicznemu.
 • W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 147 pożarów lasów w jednym dniu, a najbardziej dotknięte jest województwo mazowieckie.
 • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia do mieszkańców sześciu województw o dużym zagrożeniu pożarowym.
 • Specjaliści przypisują obecną sytuację długotrwałej suszy i anormalnie wysokim temperaturom.
 • Straż pożarna i Lasy Państwowe koordynują działania prewencyjne obejmujące zwiększone patrole i ograniczenie dostępu do lasów.
 • RCB oraz lokalne służby pożarowe apelują do mieszkańców i turystów o nieużywanie ognia w lasach i przestrzeganie zakazów wstępu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną