PILNE: Ekstremalne zagrożenie dla Polski potrwa kilka dni! Rozesłano alerty RCB

Martyna P.
Newsy
16.05.2024 9:59
PILNE: Ekstremalne zagrożenie dla Polski potrwa kilka dni! Rozesłano alerty RCB

IMGW i Lasy Państwowe opublikowały ważne komunikaty dla mieszkańców Polski. Zagrożenie może potrwać kilka dni. Rozesłano Alerty RCB.  

 

Ekstremalne zagrożenie  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym poinformował, że brak opadów deszczu podniósł stopień zagrożenia pożarowego lasu do poziomu EKSTREMLANEGO. W wielu regionach kraju wilgotność ściółki spadła poniżej 10%, co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie. 

Poważna sytuacja występuje w województwie lubuskim, wielkopolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim, a także w części województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. 

“Brak opadów deszczu podniósł stopień zagrożenia pożarowego lasów do poziomu ekstremalnego. Zachowujmy się odpowiedzialnie na terenach zielonych. Poprawę sytuacji mogą przynieść opady deszczu, które są prognozowane w trakcie weekendu” - czytamy w komunikacie IMGW na platformie X.  

 

Mapki obrazują skalę zagrożenia  

Na platformie X udostępniono mapki, które obrazują stopnie zagrożenia pożarowego na danym obszarze Polski. Ekstremalne zagrożenie pożarowe obowiązuje na przeważającej części kraju.  

Zdjęcie PILNY komunikat: Ekstremalne zagrożenie dla Polski. Rozesłano alerty RCB #1
ŹRÓDŁO: IMGW

 

Rozesłano alerty  

Na terenie województwa lubuskiego obowiązuje już najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Do odbiorców przebywających na terenie powiatu żagańskiego i żarskiego rozesłano alerty RCB. Okazuje się, że 15 maja 2024 roku w rejonie Nadleśnictwa Krzystowice i Nadleśnictwa Babimost wilgotność ściółki wynosiła 7,3%. Jest to wilgotność mniejsza od wilgotności kartki papieru.  

Wysokie temperatury i brak opadów spowodują dodatkowe wysuszanie ściółki leśnej i nieużytków. Lasy Państwowe poinformowały, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna przez to na najmniejsze źródła ognia.  

 

 

Apel o rozsądne zachowanie  

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk i torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. We wpisie IMGW na platformie X znalazł się także apel o odpowiedzialne zachowywanie się na terenach zielonych.  

 

 

Sytuacja może poprawić się dopiero w weekend  

Poprawę sytuacji mogą przynieść opady deszczu, które prawdopodobnie wystąpią w trakcie weekendu.  

 

Dwa razy więcej pożarów 

Lasy Państwowe opublikowały wpis na platformie X. w którym informują, że Do 13 maja br. odnotowano 1297 pożarów lasu, to prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku! Tylko na obszarach Lasów Państwowych w tym samym okresie zgłoszono 347 pożarów (w 2023 r. o połowę mniej). 

Kluczowe Punkty
  • IMGW i Lasy Państwowe wydały komunikaty o ekstremalnym zagrożeniu pożarowym w Polsce.
  • Brak opadów deszczu spowodował, że wilgotność ściółki w lasach spadła poniżej 10%, co zwiększa ryzyko pożarów.
  • Zagrożenie dotyczy wielu województw, w tym lubuskim, wielkopolskim, śląskim i innych.
  • Mapy na platformie X obrazują skalę zagrożenia na obszarze Polski.
  • Apel o zachowanie ostrożności i zakazy dotyczące rozniecania ognia na terenach zielonych.
  • W weekend możliwa poprawa sytuacji dzięki prognozowanym opadom deszczu.
  • Odnotowano dwa razy więcej pożarów lasu w porównaniu do poprzedniego roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną