Czas minął! Co zrobić, jeśli nie złożyłeś wniosku o 500 plus? Czy można się odwołać?

Agnieszka
Newsy
01.06.2023 10:00
Czas minął! Co zrobić, jeśli nie złożyłeś wniosku o 500 plus? Czy można się odwołać?

Osoby, które nie złożyły odpowiedniego wniosku o 500 plus, będą mieli sporą przerwę w wypłatach świadczenia. Termin minął bowiem 31 maja. Co zrobić w tej sytuacji?

Kontynuacja wypłacania 500 plus

1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus. Osoby, które nie złożyły wniosku o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy do 31 maja, spotkają się w długą przerwą w wypłacie świadczenia.

Nie ma niestety możliwości odwołania się, więc rodzice, którzy nie złożyli wniosku w terminie, muszą go złożyć w czerwcu i czekać na wypłatę świadczenia do końca sierpnia. Otrzymają je wraz z wyrównaniem. 

Natomiast osoby, które zmieściły się w terminie do 31 maja otrzymają 500 plus w lipcu z wyrównaniem za czerwiec.

Wniosek o 500 plus - terminy

Rodzice, którzy złożyli wniosek o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy jeszcze w kwietniu, są w najlepszej sytuacji. Świadczenie otrzymują bowiem bez żadnej przerwy. 

Osoby, które złożyły wniosek o 500 plus od końca maja, dostaną pieniądze maksymalnie do 31 lipca wraz z wyrównaniem za czerwiec.

Natomiast osobom, które złożą wniosek o 500 plus w czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca.

 - W czwartek, 1 czerwca ZUS przelał na konta rodziców 622 mln zł. We wtorek, 6 czerwca, kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Świadczenie 500 plus - komu się należy i jak złożyć wniosek?

500 plus należy się na każde dziecko od narodzin do ukończenia 18 roku życia. O świadczenie mogą ubiegać się także cudzoziemcy, którzy mają legalny pobyt w Polsce.

Do wypełnienia wniosku o 500 plus potrzebne są jedynie podstawowe dane wnioskującego oraz dzieci, w tym PESEL i numer rachunku bankowego.

Warto pamiętać, że wniosek o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • portalu Emp@tia
  • bankowości elektronicznej.

 

,

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną